IX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Choroszczy

Drugiego maja, w Dzień Flagi RP, w przeddzień święta NMP Królowej Polski i 226-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika odbył się już IX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Wystąpiły: Chór Kameralny pod dyr. Małgorzaty Olechno oraz Schola Gregoriana Sancti Dominici pod kierunkiem Łukasza Olechno. Festiwal zorganizowały Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy,

Zgodnie z tradycją ostatnich siedmiu lat obok pieśni uczestnicy usłyszeli piękne recytacje w wykonaniu zwycięzców konkursu „Słowo o Polsce. Choroskie wersy”. Wystąpili: Oliwier Kuć, Julia Dąbrowska, Piotr Wrona, Julian Sakowicz, Dawid Dziejma i Rozalia Gaweł. Na zakończenie festiwalu z pobudki serca z wierszem z lat młodości wystąpiła Regina Krysiewicz, dostarczając wielkich wzruszeń całej publiczności.

Jako pierwszy śpiewał Chór Kameralny, który powstał w styczniu 2010 roku. Śpiewają w nim mieszkańcy Choroszczy i okolic, pasjonaci muzyki chóralnej. Dyrygentem chóru jest Małgorzata Olechno. W repertuarze znajdują się wielogłosowe utwory sakralne i świeckie kompozytorów różnych epok, pieśni patriotyczne oraz kolędy. Chór chętnie koncertuje, staraniem M-GCKiS w grudniu ubiegłego roku ukazała się bestsellerowa płyta kolęd, a w 2015 na IV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Jeszcze Polska Nie Zginęła” w Mońkach chór zdobył I miejsce.

Schola Gregoriana Sancti Dominici – druga z grup będących gwiazdami tegorocznego festiwalu – powstała we wrześniu 2012 roku przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Założycielem i prowadzącym jest Łukasz Olechno – organista choroskiej parafii. W skład scholi gregoriańskiej wchodzi obecnie czternastu kantorów. W repertuarze SGSD oprócz chorału gregoriańskiego (starszego niż państwo polskie bo sięgającego VIII-IX wieku) znajdują się również dawne pieśni polskie, pieśni patriotyczne, ludowe oraz muzyka wielogłosowa.

Wszyscy występujący otrzymali gorące brawa, a dyrygentom obu chórów Przemysław Waczyński dyrektor M-GCKiS w Choroszczy wręczył kwiaty. Na pamiątkę festiwalu oba zespoły wraz z recytatorami wykonały wspólne zdjęcie z burmistrzem Chorosczy Robertem Wardzińskim i orgnizatorami festiwalu.

WJC, fot. AK