Komunikaty

Czy w warzywniaku może pracować osoba niepełnosprawna?

Coraz mniej możemy znaleźć typowych „warzywniaków”. Zostały one wyparte przez duże sieci spożywcze – markety i hipermarkety. Branża handlowo – spożywcza jest bardzo otwarta na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może dostać pracę między  innymi na stanowisku warzywnym we wspomnianym markecie. Może także sprzedawać w specjalnej budce z warzywami i owocami.

Na stanowisku sprzedawcy warzyw i owoców może pracować każdy. Zawód ten nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Osoba na tym stanowisku musi jednak bezbłędnie obsługiwać kasę fiskalną. Musi także radzić sobie z często szybką obsługą klientów oraz segregacją dostępnych na wybranym stoisku warzyw i owoców.

Z tego też powodu nie mogą na tym stanowisku pracować osoby z poważnymi schorzeniami psychicznymi uniemożliwiającymi pracę z klientem. Sprzedawca w sklepie warzywnym ma kontakt nie tylko z kupującymi, ale często również z dystrybutorami oraz właścicielami hurtowni.

Osoby pracujące na dziale owocowo-warzywnym lub w zwykłym osiedlowym sklepiku muszą także wyróżniać się mocnym, silnym organizmem – odpornym na  przenoszenie ciężkich skrzynek, worków z ziemniakami i burakami. Jest to szczególnie ważne podczas np. przewożenia, wykładania skrzynek na regał sklepowy. Silnym również trzeba być w czasie przyjmowania towaru, gdy np. przyjmujemy arbuzy, a kosz ich waży ok. 1 tony.

Osoba dbająca o czystość w warzywniaku nie może być uczulona na środki chemiczne i lateks. Wszelkiego rodzaju alergie mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków.

Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne w sklepach z warzywami i owocami. Pracodawcy  przyjmujący do pracy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na comiesięczne, bezzwrotne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.  Informacje na ten temat znajdziecie Państwo na naszej stronie www.PartnerFirm.pl  lub pod nr telefonu 537 990 017.

ip/r