XXXVI Dni Choroszczy już za nami

XXXVI Dni Choroszczy już za nami. Wiele się działo, wiele wydarzeń wzbudziło pozytywne emocje. Świętowaliśmy 510 lat miasta Choroszczy i każdy lokalny patriota mógł znaleźć niejedną imprezę dla siebie. Począwszy od historii Choroszczy, spotkań ze znanymi ludźmi, po wernisaże wystaw, konkursy z nagrodami, wydarzenia sportowe i koncerty.

Święto naszego miasta rozpoczęliśmy w środę 21 czerwca. Wczesny wieczór należał do  retro Turnieju Piłki Nożnej. Była to znakomita okazja do sportowych wspomnień i emocji, bo były mecze z niejedną strzeloną bramką. Impreza zapoczątkowała obchody 70-lecia odrodzonej po II wojnie światowej choroskiej piłki nożnej. Mecze rozgrywane były „retro” sznurowaną piłką, wielu zawodników starało się odtworzyć „retro” klimat poprzez stroje – szczególnie bramkarze LZS-u i Lambady wyglądali jak ze starych czasów, niektórzy zawodnicy zahodowali specjalnie na tą okazję wąsy, a ci, którym to się nie udało, przykleili sztuczne.

Wieczór dojrzały rozpoczął się od otwierającego uroczyście święto miasteczka i gminy przemówienia Roberta Wardzińskiego burmistrza Choroszczy oraz wykładu Waldemara Barszczewskiego pt. „Kobiety Branickiego” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Słuchacze mieli przyjemność poznać niezwykłe postacie końca epoki staropolskiej, kobiety, które mimo zawieruchy dziejów, potrafiły dbać nie tylko o ognisko domowe, ale i strzec rozległych majątków oraz dbać o ich wszechstronny rozwój. Obok Izabeli Branickiej pojawiły się pozostałe żony Jana Klemensa Branickiego, jego matka i teściowe, a Waldemar Barszczewski zaapelował o szersze badania nad dorobkiem kobiet w historii Choroszczy. Wykład odbył się dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy  – inicjatora święta naszego miasta.

Bezpośrednio po wykładzie Waldemara Barszczewskiego spod Muzeum Wnętrz Pałacowych wyruszył spacer historyczny po mieście Choroszcz pn. „Miasto z historią”. Na trasie znalazło się miejsce zwane Birża czy ul. Lipowa. Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej zwiedziliśmy oprowadzani przez ks. prot. Andrzeja Bołbota. Cieszymy się, że wiele ciekawostek historycznych przekazał prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy oraz prezes Fundacji Pole Kultury. Na zakończenie spaceru uczestnicy otrzymali upominki promujące znajomość historii ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.

W czwartek 22 czerwca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu miała miejsce uroczysta XXVII sesja Rady Miasta, na której zostały zaprzysiężone Rada Seniorów i Młodzieżowa Rada Miejska. Wieczorem otworzyliśmy wystawę zdjęć Andrzeja Talipskiego „Choroszcz z lotu ptaka”. Wystawę tworzy cykl fotografii wielkoformatowych wykonanych z powietrza. Ukazują one Choroszcz i okolice z wysokości. Wernisaż przyciągnął wiele osób, które z uwagą oglądały zdjęcia. Wystawa umieszczona jest na placu przed M-GCKiS i będzie otwarta do sierpnia na Placu dra Z. Brodowicza a następnie na Orliku przy ul. Pałacowej.

Po wernisażu odbyło się spotkanie z panem Jackiem Fedorowiczem, dziennikarzem, satyrykiem i autorem książek. Autorskie spotkanie na którym artysta promował swoje książki : “Będąc kolegą kierownikiem” oraz “Święte krowy na kółkach”.  Nasz gość z wdziękiem i poczuciem humoru opowiadał anegdoty ze swojego życia i kariery. Historie pełne zabawnych puent bawiły publiczność do rozpuku. Po spotkaniu można było nabyć książki Pana Jacka, wziąć autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystą.

Natomiast w piątek odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała III Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy. A wieczorem nastąpiło otwarcie wystawy “Choroszcz 510” . Wystawa ukazuje portrety choroszczan zebrane w czerwcu przez pracowników Centrum i wolontariuszy ułożone w liczbę 510, na pamiątkę 510-lecia nadania praw miejskich Choroszczy. Zdjęcia można oglądać na skwerze tuż przy Urzędzie Miejskim w od strony Rynku 11 Listopada przez całe wakacje.

W sobotę można było wziąć udział w Rodzinnym Turnieju Wędkarskim o Puchar Burmistrza Choroszczy oraz w III Turnieju Siatkówki plażowej o Puchar Jeroniczówki. W tegorocznej edycji Turnieju Siatkówki Plażowej zorganizowanego przez Agroturystykę Jeroniczówka wzięło udział 5 par zawodników i zawodniczek. Każdy okazał się wygrany – nikt nie odszedł bez nagrody ufundowanej przez właścicieli obiektu. Najlepsi otrzymali ponadto medale i puchary.

W sobotni wieczór odbył się koncert finałowy Dni Choroszczy przy stadionie miejskim. Na scenie gościliśmy takie gwiazdy muzyki disco-polo jak: zespół Sajz, Adam Chrola, zespół Forti oraz MAXXDANCE. Wokół sceny rozstawione były stoiska gastronomiczne, stoiska handlowe oraz wielkie dmuchańce dla dzieci. Na scenie odbywały się także ekokonkursy „EKOzagadki“, w których można było wygrać cenne ekoupominki. Mieszkańcy i mieszkanki Choroszczy i gminy Choroszcz bawili się przednio. Uczestnicy imprezy mogli oglądać plenerową wystawę fotograficzną „Ptasia rezydencja“ autorstwa Zbigniewa Andruszkiewicza – wystawę można oglądać obecnie w galerii Centrum Usług Wspólnych w gmachu Centrum Kultury. Ponadto w sobotę na Placu Brodowicza przed M-GCKiS Państwowa Straż Pożarna z Białegostoku i Ochotnicza Straż Pożarna z Choroszczy przeprowadziła ćwiczenia, przyjechały trzy wozy bojowe PSP – w tym jeden do zadań wysokościowych z 32-metrową drabiną i dwa wozy OSP, a strażacy ratowali pozorantów z budynku. Wszyscy zostali uratowani, budynek ocalał, a straż udowodniła po raz kolejny, że 104 lata ćwiczeń i tradycji dają świetne wyniki.

Wydarzeniami towarzyszącymi XXXVI Dniom Choroszczy były: finał Festiwalu Cameralis et Sacralis (to już druga edycja imprezy Fundacji Via Musica promującej muzykę kameralną). W koncertach od 4 do 25 choroszczanie mogli usłyszeć koncerty Chóru Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego z akompaniamentem organowym Józefa Kotowicza (4 VI), Marty Wróblewskiej i Przemysława Kummera z akompaniamentem Łukasza Olechno (11 VI), kwartetu wokalnego Cantamen (18 czerwca) i Chóru Kameralnego MediCoro pod dyr. Bożenny Sawickiej (25 czerwca).

Była też akcja na rzecz zieleni dla najmłodszych – sadzenie drzew przy Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy wespół z firmą DB Schenker, jubileusz 20-lecia Oddziału Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy, Lato w Teatrze i wizyta Pipi pończoszanki – był prawdziwy namiot cyrkowy! Całość zamknęła Parafiada Akcji Katolickiej i TPCh na orliku – któż zapomni te wspaniałe mecze i egzotyczne nazwy drużyn: Żelbeton, Czarna Rozpacz Żółki, OldBoys i Cementy?

Nie byłoby tylu pięknych wydarzeń, gdyby nie zaangażowanie licznych instytucji i organizacji pozarządowych takich, jak:

Burmistrz Choroszczy wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego Choroszczy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, Muzeum Podlaskie, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Zespół Szkół w Choroszczy, Instytut Pamięci Narodowej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy, Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Choroszczy, Ochotnicza Straż Pożarna w Choroszczy, Teatra Pinokio, Instytut Teatralny, Przedszkole Samorządowej im. Jana Pawła II w Choroszczy, Odział Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, Fundacja Via Musica, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Fundacja Pole Kultury, Lambada Choroszcz, Narew Żółtki, LZS Choroszcz oraz Agroturystyka Jeroniczówka.

Dziękujemy licznym i ofiarnym wolontariuszom nie szczędzącym czasu i sił, by imprezy były jak najpiękniejsze.

Dziękujemy za wsparcie hojnym sponsorom:

Producentowi Piwa Marki Żubr, Cateringowi Casablanca, DB Schenker, Dworowi Czarneckiego, Sklepowi „PLUS. Materiały budowlane” oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz licznemu gronu sponsorów-przyjaciół choroskich krwiodawców, którzy wsparli obchody 20-lecia działalności oddziału stowarzyszenia: Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Firmie Kabo w Choroszczy, Panu Leszkowi Rajczukowi właścicielowi sklepu w Choroszczy, Zakładowi Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy, Panu Grzegorzowi  Krysiewiczowi – sklep Lewiatan w Choroszczy, Panu Wojciechowi Pakuła sklep – sklep Chorten oraz Państwu Backielom i Firmie Polski Sad.

Dziękujemy burmistrzowi Choroszczy panu Robertowi Wardzińskiemu za objęcie święta miasteczka honorowym patronatem oraz lokalnym mediom – Twojej Telewizji Regionalnej, „Głosowi Choroszczy” i „Gazecie w Choroszczy” wraz z portalami społecznościowymi wszystkich powyższych mediów za informowanie o cyklu wydarzeń Dni Choroszczy w ramach pełnionych patronatów medialnych.

Dni Choroszczy są już wspomnieniem, ale z pewnością zapiszą się w pamięci wszystkich jako czas dobrej zabawy i niezatartych pozytywnych uczuć. Zapraszamy za rok!

A już wkrótce, w niedzielę 13 sierpnia odbędzie się XXVIII Jarmark Dominikański w Choroszczy – impreza pełna lata. Natomiast 3 września (również w niedzielę) zapraszamy do Kruszewa na XVIII Dzień Ogórka. Dobrej zabawy!

M-GCKiS

Foto: M. Sokół, E. Dzieszuta