Choroszcz tańczy!

Już w sobotę 8 lipca niepowtarzalna i wyjątkowa okazja wzięcia udziału w warsztatach tańców tradycyjnych oraz w potańcówce z towarzyszeniem kapeli na żywo! Warsztaty rozpoczną się o godz. 14:00, natomiast potańcówka o godz. 19:00. Wstęp wolny!

Na warsztaty ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 725 357 788 lub mejlowo na adres: kultura@choroszcz.pl  

Warsztaty przeprowadzi Marta Domachowska – etnolożka, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych, m.in. organizując potańcówki, koncerty, warsztaty i spotkania śpiewacze. Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i wokalne oraz umuzykalniające warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel i harmonistce-mistrzyni, Wiesławie Gromadzkiej. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Do tańca zagra nam Kapela Bursów, która to gości na Podlasiu po raz pierwszy. Kapela Jacka Bursy powstała w 1988 roku. Od 1996 kierownikiem zespołu jest nikt inny, jak sam Jacek Bursa. Przez te lata grywał ze znakomitymi muzykantami z regionu opoczyńskiego, m.in. ze skrzypkiem Tadeuszem Maciejewskim i bębnistą Stanisławem Koberem. Występowali na weselach, zabawach, przeglądach i regionalnych imprezach folklorystycznych. W 2001 roku kapela ze skrzypkiem Janem Gacą wzięła udział w Festiwalu w Kazimierzu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę. W 2003 roku zespół został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Muzycy grają żywiołowe, porywające słuchaczy oberki, polki i mazurki. Często też współpracują z innymi zespołami. W obecnym roku podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja. Obecny skład kapeli tworzą: Jacek Bursa – harmonia pedałowa, Bartłomiej Bursa – skrzypce oraz Cezary Bursa – bębenek.

Całość odbędzie się na placu przed Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Wydarzenie współorganizowane z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia istnienia.

fot. WOAK Białystok