Wieża Kruszewo wzniesiona nad Narwią

W Kruszewie, nad malowniczymi krajobrazami Narwiańskiego Parku Narodowego, wznosi się siedemnastometrowa wieża widokowa, a to, co można z niej podziwiać zachwyca i zaskakuje miłośników przyrody z całego świata.

W XIII wieku, kiedy książę Władysław Jagiełło połączył Koronę i Litwę, zniesiona została granica między tymi państwami. A przebiegała ona nie gdzie indziej, jak w miejscu, gdzie dziś stoi Wieża Kruszewo, na której powiewa flaga Zjednoczonego Królestwa Polskiego. Na szczycie widnieją godła Korony Polskiej i Litewskiej. Głęboko zakorzeniona w historii dziś pomaga odkryć i pokochać odwieczną przyrodę rozlewisk Narwi.

Wieża Kruszewo

Wieża Kruszewo wznosi się na wysokość siedemnastu metrów i jest najwyższym obiektem umiejscowionym nad Narwią. Ma pięć pięter, a zwiedzający mogą obserwować piękno Narwiańskiego Parku Narodowego z poziomu czwartego, gdzie na dwunastym metrze od ziemi zamieszczona jest specjalna luneta. Szerokokątne soczewki pozwalają na horyzontalne obserwowanie przyrody, a trzykrotne powiększenie daje wrażenie, że jesteśmy w samym sercu polskiej Amazonki. Wśród wysokich trzcin, traw, z których wyrastają krzewy i drzewa możemy zaobserwować wędrujące łosie w tym matki z młodymi. W okresie rui przychodzą w te strony potężne i piękne samce z rozłożystymi porożami. Możemy tam również zobaczyć sarny, lisy, polujące myszołowy, a w okresie wiosennym, gdy wody Narwi zalewają łąki, odpoczywają na nich tysiące różnorodnych ptaków takich jak żurawie, gęsi, kaczki. Rzeka jest też siedliskiem niezliczonych gatunków owadów.

Widok na dolinę Narwi

Grzegorz Krysiewicz, pomysłodawca i właściciel wieży, poprzez działalność związaną z nowo powstałym punktem obserwacyjnym, chce szerzyć miłość do lokalnej historii i promować piękno natury. Przy wjeździe na posesję, gdzie stoi budowla możemy obejrzeć dawne zdjęcia związane z lokalnym produktem regionalnym – ogórkiem. Właśnie w tym miejscu od lat 50- tych istniała przetwórnia ogórków kiszonych Spółdzielnia Ogrodniczo – Pszczelarska „Witamina”. Fotografie przy Wieży Kruszewo przedstawiają sposób przyrządzania ich w minionych latach. Ludzie zbierali warzywo, doprawiali w drewnianych beczkach wedle ściśle chronionej receptury, a bednarz wekował wyroby, by bezpiecznie kisiły się w wodach Narwi. Małe dzieci urządzały zabawy, na przykład skakanie po beczkach, a gdy nastawała zima ich rodzice wyrąbywali przeręble i wyciągali je spod tafli lodu. Jak opowiadał pan Krysiewicz – żadna z beczek podczas leżakowania nie zatonęła!

Wystawa plenerowa na terenie Wieży Kruszewo

Wieża Kruszewo obfituje w ciekawe historie. Nim wejdziemy na taras widokowy, warto zatrzymać się i obejrzeć wystawę zdjęć historycznych mieszkańców Kruszewa, Paniek, Konował i Śliwna. Fotografie upamiętniają między innymi dawne obchody obrzędów: chrztu, czy pierwszej komunii. Idąc w górę kolejne tarasy widokowe umieszczone na piętrach odsłaniają nowe walory przyrody rozciągających się na ponad kilometr rozlewisk Narwi. A po zejściu na ziemię można odetchnąć otulając się promieniami słońca, którego nie brakuje w pięknie zaaranżowanym parku u stóp budowli.

W najbliższych miesiącach właściciel wieży planuje dalszy rozwój działalności. Powstanie między innymi bar, w którym goście będą mogli zjeść regionalne potrawy. Będą też miejsca noclegowe, by umożliwić podziwianie krajobrazu o każdej porze dnia i roku. W planach jest też wystawa eksponatów o tematyce rybołówstwa, które w okolicach rzeki Narew było szeroko rozwinięte. Każda pora roku w Narwiańskim Parku Narodowym obfituje w atrakcje, które dostarcząją doznań estetycznych i adrenaliny. Jesienią natura przenosi w melancholijny nastrój pokrywając tereny poranną mgłą. Latem zachęca do wypoczynku w promieniach słońca, a wiosną, gdy wszystko rozkwita, możemy obserwować niezliczone ilości ptactwa w okresie lęgowym.

Wieża Kruszewo jest idealnym miejscem do wypoczynku, obcowania z naturą. Ma świetną lokalizację – znajduje się na trasie Zerwany Most w Kruszewie – Kładka w Śliwnie. Umożliwia obserwację przyrody Narwiańskiego Parku Narodowego z góry, by później spojrzeć na nie z poziomu rozlewisk na kładce. Bardzo cieszy nas fakt, że nie brakuje w gminie Choroszcz ludzi z pasją, którzy działają na rzecz promocji bezcennego skarbu jakim jest natura rozlewisk Narwi oraz wielowiekowa historia naszych okolic.

21268299_1162135617252480_990772884_o
Widok na dolinę Narwi

tekst i foto KG/M-GCKiS