Narodowe Czytanie “Wesela” w Bibliotece Publicznej w Choroszczy

W sobotę, 2 września w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy już po raz piąty odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Tym razem był czytany utwór „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Licznie zgromadzonych uczestników Narodowego Czytania oraz publiczność przywitała kierownik biblioteki Elżbieta Wróblewska. Następnie, aby wprowadzić wszystkich w czasy Wesela i życia Stanisława Wyspiańskiego, wysłuchaliśmy wykładu „Stanisław Wyspiański w anegdocie i wspomnieniach”, który przedstawił Jarosław Górski pisarz i dziennikarz.

Pierwsze fragmenty „Wesela” przeczytali burmistrz Robert Wardziński jako Czepiec oraz Anna Dąbrowska-Czochańska jako Dziennikarz. Potem sceny z dramatu Wyspiańskiego czytali: Małgorzata Rokicka-Szymańska, Ewa Zawistowska, Barbara Lidke, Beata Marlena Jeżerys, Mieczysława Wysocka, Janina Romanowska, Józef Waczyński, Przemysław Waczyński, Marta Bokun oraz Krystyna Kosior.

Akcja Narodowego Czytania ma na celu promocję czytelnictwa i przypomnienie wybitnych polskich dzieł literackich. Lektury czytane są na głos w miejscach publicznych. Akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Serdecznie dziękuję wszystkim czytającym oraz przybyłym mieszkańcom za chęć uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

Tekst: Elżbieta Wróblewska, Foto: Krzysztof Szymański, Wojciech Cymbalisty