Klepaczanki z sukcesem na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego

W niedzielę 10 września 2017 r. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zespół Klepaczanki odniósł niewątpliwy sukces. Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma za sobą wieloletnią tradycję. Klepaczanki zajęły II miejsce w kategorii zespoły śpiewacze.

W komisji zasiedli:

  1. prof. dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący
  2. dr Karolina Radłowska
  3. mgr Elżbieta Tomczuk

Na scenie publiczność miała możliwość obejrzenia 18 prezentacji konkursowych. Łącznie zaprezentowało się ok. 150 uczestników, a oceniani byli w kategoriach: zespoły śpiewacze, soliści instrumentaliści, śpiewacy ludowi, kapele ludowe, zespoły i soliści „mistrz – uczeń” oraz zespoły i soliści folkloru rekonstruowanego.

Celem imprezy jest wspieranie lokalnych tradycji, autentycznego muzykowania oraz gwary, tańca i śpiewu. Jednocześnie Przegląd stanowi etap w kwalifikacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Całość odbywała się w ramach festynu etnograficznego „Podlaskie ziołami pachnące”, gdzie można było wziąć udział w wielu ciekawych atrakcjach. Po występach konkursowych zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, można było także wykonać ozdoby do włosów z kwiatów, jak również przymierzyć stroje ludowe oraz porozmawiać na ich temat z garderobianą Kurpi Zielonych. Ponadto można było także rozsmakować się w lokalnych produktach, takich jak miody, zioła, wędliny, chleby oraz wiele innych. Zespół Klepaczanki bardzo miło będzie wspominał ten dzień, a odniesiony sukces da motywację do dalszego zgłębiania tradycji śpiewu oraz kultywowania zwyczajów związanych ze wspólnym muzykowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji przygotowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji kultury w Białymstoku: https://photos.app.goo.gl/dLJb23mlLoalnctw2.

Zespół Klepaczanki działający przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy serdecznie zaprasza na swoje spotkania, które odbywają się w każdą środę o godz. 17:00 w remizie w Klepaczach. Warto podtrzymywać tradycję i wspólnie śpiewać pieśni ludowe!

Zachęcamy też do polubienia oficjalnego profilu społecznościowego Klepaczanek: https://www.facebook.com/klepaczanki/.

AK, fot. WOAK Białystok