Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

We czwartek dnia 14 września 2017 r. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbyło się, kolejne w tym roku, spotkanie autorskie, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Organizatorem tego spotkania była Biblioteka Publiczna w Choroszczy. Gościem spotkania była Mariola Pryzwan – polonistka, publicystka i biografistyka, nauczyciel- bibliotekarz. Autorka wielu biografii literackich, muzycznych i aktorskich, tj. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Konopnickiej, Anny Jantar.

Na naszym spotkaniu do omówienia wybraliśmy postać Anny Jarockiej. „Wymyśliłam Cię Irena Jarocka we wspomnieniach”, to ostania książka Marioli Pryzwan, którą napisała z okazji 70. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci piosenkarki. W książce Annę Jarocką wspomina sto osób, wśród nich rodzina, drugi mąż Michał Sobolewski, córka Monika Sobolewska i bracia Henryk oraz Waldemar. Pani Mariola bardzo ciekawie przybliżyła nam sylwetkę Anny Jarockiej, opowiedziała najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z życia piosenkarki. Łza w oku się zakręciła uczestnikom spotkania, gdy mówiła o ostatnich chwilach życia, Anna Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 r. w Warszawie, została pochowana w katakumbach na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Na koniec spotkania można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf. Do Biblioteki również zakupiliśmy nowe biografie o Irenie Jarockiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oraz Zbigniewie Cybulskim. Zapraszamy do czytania.

Spotkanie z Mariolą Pryzwan otrzymaliśmy jako nagrodę za działalność oraz za najlepszą relację ze spotkania w maju tego roku, naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Nagrodę przyznała nam Książnicka Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, za co serdecznie dziękujemy.

Tekst: Elżbieta Wróblewska
Zdjęcia: Wojciech Cymbalisty