Komunikaty

Uwaga na kleszcze!

Małe, niepozorne pajęczaki. W naszym regionie spotykane są bardzo często. Czy stanowią dla nas zagrożenie?

Chyba każdy z nas w swoim życiu, chociaż raz miał do czynienia z kleszczami. Pasożytują one zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Dlaczego powinniśmy się przed nimi chronić? Pajęczaki te, bardzo często przenoszą niebezpieczne dla człowieka drobnoustroje chorobotwórcze. W naszym klimacie, największe zagrożenia stanowi kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza (nazywana też chorobą z Lyme).

KZM – kleszczowe zapalenie mózgu – to ostra, wirusowa choroba zakaźna, głównie ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku ukłucia przez kleszcza – nosiciela, ale możliwe jest również zakażenie drogą pokarmową – przez picie surowego mleka, pochodzącego od zakażonych zwierząt. W rejonach endemicznych, gdzie kleszcze naturalnie występują (m.in. na Podlasiu), infekcja ma lżejszy przebieg, a w ponad 70% przypadków może nawet przebiegać bezobjawowo. W pozostałej grupie pacjentów, objawy ujawniają się w dwóch fazach. Najpierw jest to stan grypopodobny: gorączka, bóle głowy, mięśni, dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, które pojawiają się od 7 do 14 dni po kontakcie z kleszczem. Po kilku dniach ustępują, ale przychodzi drugi etap choroby –  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wówczas chory ponownie odczuwa bóle głowy, gorączkę, do których dochodzą jeszcze nudności, wymioty, senność, sztywnienie karku, zaburzenia świadomości, drgawki. Choroba może przebiegać ciężko, z komplikacjami, i zostawiać nieodwracalne zmiany w organizmie, tj. niedowłady czy zanik mięśni. Bywały przypadki śmierci. Warto też wiedzieć, że ok. 50% pacjentów po przebytym zapaleniu, wymaga diagnostyki psychiatrycznej, ze względu na pojawiające się stany otępienia, depresyjne i subdepresyjne. Nasilenie takich zachorowań obserwuje się od kwietnia do października.

Borelioza – to przewlekła choroba bakteryjna. Jej zdiagnozowanie często bywa kłopotliwe, ze względu na różnorodność, a nawet skrajność objawów, a niekiedy wręcz bezobjawowy przebieg choroby – każdy przypadek jest inny. Charakterystyczny dla boreliozy jest rumień wędrujący, czyli zmiana skórna pojawiająca się w miejscu ukłucia, która rozszerza się i zmienia lokalizację. W drugim okresie choroby, który może nastąpić nawet do kilkunastu miesięcy od zakażenia, pojawiają się: ogólne złe samopoczucie, napadowe bóle mięśniowo-stawowe, porażenia nerwów, objawy oponowe, mogą również wystąpić zaburzenia rytmu serca. W trzeciej fazie boreliozy, u ponad połowy chorych, występuje przewlekłe zapalenie stawów. Należy pamiętać, że wiele objawów infekcji, może sugerować inne choroby, dlatego niezbędne jest wykonanie testów serologicznych.

Jak ustrzec się przed tymi chorobami?

– idąc na spacer, ubieraj się odpowiednio: noś jasną odzież (by łatwiej było zauważyć ewentualnego intruza), zakrywającą większość ciała, najlepiej z ciasnymi mankietami (by utrudnić wejście pajęczaka pod ubranie); zalecane jest nakrycie głowy;

– stosuj repelenty – środki odstraszające kleszcze;

– obserwuj swoje ciało po przyjściu z podwórka, jak najwcześniej i ostrożnie usuwaj kleszcze ze skóry, dezynfekuj miejsce ukłucia;

gotuj mleko krów, kóz, owiec;

unikaj pobytu w miejscach zakażonych;

– w przypadku KZM – ZASZCZEP SIĘ! Szczepienie ochronne jest najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania KZM.

Nie ryzykuj zdrowia swojego oraz Twoich najbliższych, zapobiegaj!

NSz

borelioza kleszczowe_zap_mozgu