Edukacja

Listopad – Miesiąc Postaci z Bajek. Niezwykłe wydarzenie w klasach 0-3 SP w Choroszczy.

Bajki towarzyszą dziecku już od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić ich bogatego i wszechstronnego oddziaływania na jego rozwój osobowości wszystkich jego aspektach.

Bajki pomagają dziecku zrozumieć własne przeżycia i postępowanie, rozszerzają świat myśli i uczuć, wzbogacają słownictwo i wyobraźnię.

Już od rana- 4 listopada w Szkole Podstawowej w Choroszczy można było podziwiać niezwykłe postacie z bajek. To uczniowie klas 0-3 przyszli przebrani za swoich ulubionych bohaterów.

5 listopada każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To święto było pretekstem i natchnieniem do zaproponowania naszym uczniom i nauczycielom udziału w działaniach, gdzie pierwszoplanową rolę gra Bajka.

Głównym założeniem i celem naszych działań było promowanie czytelnictwa, uświadomienie wpływu książki na wszechstronny rozwój dziecka, rozbudzanie zainteresowań literackich, plastycznych.

Nasza społeczność szkolna uczestniczyła i realizowała następujące działania:

1.Szkolny ranking na najbardziej znaną postać z bajki – uzupełnienie ankiety.
2.Poranek z bajką. Czytanie w salach lekcyjnych bajek wybranych przez dzieci (10 minut dziennie).
3.Szkolny konkurs plastyczny „Portret ulubionego bohatera bajki.
4.Mini konkurs literacki „Moja bajka na dobranoc” – napisanie autorskiej bajki.
5.Quiz wiedzy o bajkach – rozwiązywanie zagadek dotyczących znanych bajek.
6.Pokaz mody –przebranie się chętnych uczniów za ulubionego bohatera bajki.

Podsumowaniem naszych działań było bajkowe spotkanie na sali gimnastycznej, podczas którego zebrani obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy III b- „Zamieszanie w krainie bajek”. Program artystyczny wzbudził ogromne emocje wśród najmłodszych. Nagrody laureatom konkursów wręczyła dyrektor szkoły pani Ewa Zawistowska.

Na zakończenie odbył się barwny korowód postaci z bajek. Dzieci zaprezentowały się w wymyślonych przez siebie przebraniach. Radość i uśmiech gościł na twarzach naszych uczniów. Wiadomo- bajka ma ogromną moc. Patronat nad naszą akcją objęła dyrekcja Szkoły Podstawowej w Choroszczy, a nagrody ufundowała Rada Rodziców. Za wsparcie bardzo serdeczni dziękujemy.

Organizatorzy:

Agnieszka Zajko
Izabela Pęza
Renata Rajewska

Szkolny konkurs literacki Moja Bajka Na Dobranoc cieszył się ogromną popularnością. Do organizatorów wpłynęło 47 prac. Były to bardzo ciekawe, pomysłowe bajki. Oto nagrodzeni.

I miejsce

Adrian Supiński klasa III C
Paulina Filipowicz klasa III B

II miejsce

Julianna Xhaji klasa III E

III miejsce

Krzysztof Smalak klasa III C
Amelia Zembko klasa III B

Wyróżnienie

Maja Czjkowska klasa III b

W szkolnym konkursie plastycznym „Portret ulubionego bohatera bajki” wzięło udział 78 uczniów z klas 0- 3. Prace były barwne i niezwykle pomysłowe. Oto nagrodzeni:

I miejsce

Bartłomiej Dziejma klasa II a

II miejsce

Izabela Markowska klasa III a

III miejsce

Adrian Supiński klasa III c

Wyróżnienia

Marlena Łuka klasa I d

Adrian Świątkowski klasa III c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w literackiej i plastycznej zabawie, życzymy dalszych sukcesów i kreatywnych pomysłów.