EdukacjaKulturaMiasto i Gmina

Seminarium i opłatek dla bibliotekarzy z województwa podlaskiego

Interesujące warsztaty dla dorosłych i dzieci, prelekcje, inspirująca dyskusja oraz nagrody dla wyróżniających się bibliotekarzy – to tylko niektóre z punktów seminarium „Bibliotekarze – tacy sami, choć różni”, które odbyło się 7 grudnia 2017 r.(czwartek) w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu – Bibliotece Publicznej w Choroszczy.

Kilkudziesięciu bibliotekarzy oraz nauczycieli-bibliotekarzy z województwa podlaskiego przybyło do Choroszczy, aby wziąć udział w seminarium p.h. „Bibliotekarze – tacy sami, choć różni”, które odbyło się na auli M-GCKiS w Choroszczy.

Gospodarze spotkania – dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu Przemysław Waczyński oraz kierownik Biblioteki Publicznej w Choroszczy Elżbieta Wróblewska – powitali uczestników i zaprosili do aktywnego udziału w seminarium. W moderowaniu spotkania pomagała też Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński pogratulował bibliotekarzom aktywnego działania na rzecz swoich lokalnych społeczności oraz życzył im równie owocnej pracy w przyszłym roku.

Na spotkanie zaproszono też grupę dzieci z Szkoły Podstawowej w Choroszczy, które wzięły udział w warsztacie przygotowanym przez Agnieszkę Suchowierską, autorkę książek edukacyjnych. Pisarka przedstawiła maluchom obraz wielokulturowego tygla Podlasia w oparciu o swoją książkę „Ada Judytka i zaginiony tałes”.

Kierownik Biblioteki Publicznej w Choroszczy Elżbieta Wróblewska zaprezentowała uczestnikom bogatą historię i różnorodną działalność promującą czytelnictwo i książkę poprzez liczne imprezy i wydarzenia organizowane przez miejscową bibliotekę oraz jej dwóch filii w Barszczewie i Klepaczach. Interesującym punktem seminarium były refleksje dyrektora M-GCKiS Przemysława Waczyńskiego na temat specyfiki funkcjonowania biblioteki w strukturze domu kultury oraz współpracy obu instytucji.

Po inspirującej wymianie doświadczeń przyszła pora na lżejsze tematy. Bibliotekarze wzięli udział w praktycznych warsztatach tworzenia niebanalnych życzeń bożonarodzeniowych, które poprowadziła dr Krystyna Bezubk, literaturoznawca, pisarka i blogerka. Były też dyplomy oraz drobne upominki dla wyróżniających się w mijającym roku bibliotekarzy i bibliotek. Podziękowania za realizację wielu przedsięwzięć propagujących książkę i czytelnictwo, za pracę na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa w gminie Choroszcz otrzymała pani Lucyna Jutkiewicz oraz pani Małgorzata Świszcz, która pracuje w Filii Bibliotecznej w Barszczewie.

Wszystkim bibliotekom powiatu białostockiego Wojciech Cymbalisty prezes Fundacji Pole Kultury przekazał książkę pt. „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy”, której promocja odbyła się podczas konferencji naukowej w M-GCKiS 7 października 2017 r.

Seminarium zakończyło się tradycyjnym spotkaniem opłatkowym, które wzbogacił występ pianisty Michała Szymczuka oraz otrzymaniem pamiątkowego ceramicznego aniołka z życzeniami świątecznymi.

Seminarium zostało sfinansowane ze środków gminy Choroszcz. Jego organizatorami byli: Burmistrz Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu – Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Starostwo Powiatu Białostockiego.

Tekst: Izolda Hukałowicz, zdjęcia Anna Kulikowska