Kultura

Setny koncert Rytmów Czasu – już 10 X o 19:00!

Dawno, dawno, a dokładniej 99 koncertów temu, w niedzielę 2 maja 2004 roku Rytmy Czasu – podówczas jako Chór Miejski – po raz pierwszy wystąpiły przed publicznością. Był to koncert w Choroszczy. W 2006 roku w Pałacu Branickich w Białymstoku na opłatku połączonym z benefisem Jerzego Tomzika grupa koncertowała przed publicznością, wśród której był śp. prezydent Ryszard Kaczorowski.

W pamiętnym roku jubileuszu miasta przyszła pora na nagranie singla oraz produkcję teledysku „Choroszcz ma 500 lat”. Zespół uczestniczył śpiewająco w uroczystej sesji Rady Miejskiej, a rok później obchodził inny jubileusz – 5-lecia działalności.

Trzeciego maja 2009 nadeszła długo oczekiwana chwila prezentacji pierwszej płyty pt. „Cudownym rodzicom”. Wydarzenie uświetniło I Festiwal pieśni Patriotycznej i Religijnej w choroszczańskim kościele. Utwory, które znalazły się na debiutanckim krążku, prezentowane były na licznych koncertach oraz na antenie Polskie Radio Białystok, a 21 listopada 2009 w TV Trwam w Toruniu.

Zespół bywał z gościnnymi koncertami w Białymstoku w kościele NMP Matki Kościoła na Pogodnej u ks. Leona, w kościele Chrystusa Króla oraz w kościele Ojca Pio. Rytmy Czasu odwiedziły też Tykocin, Konowały i Złotorię, gdzie zgromadzeni w świątyni słuchacze odśpiewali „Sto lat” całemu zespołowi. W marcu i w maju Rytmy Czasu odwiedziły z koncertami Grodno, gdzie występy spotkały się z serdecznym odzewem. Ciepłe przyjęcie młodym śpiewakom z gminy Choroszcz przygotował też Supraśl organizujący sławne Paschalia w 2013 roku. Tenże rok przyniósł udział w Konkursie Pieśni patriotycznej, na którym Beata Polak zajęła II miejsce. Zespół regularnie uczestniczył też w Podlaskich Warsztatach Piosenkarskich, aby również w wakacje doskonalić umiejętność śpiewu i dbać o rozwój unikalnych talentów muzycznych.

Dwunastego kwietnia 2014 w gościnnym gmachu choroskiego Zespołu Szkół odbyła się uroczystość 10-lecia grupy i prezentacja nowej płyty pt. „Nasze modlitwy. Wiara może być radością”. W czerwcu Rytmy Czasu nagrały 12 teledysków, z których pierwszy TVP Białystok wyemitowała 14 lipca ubiegłego roku. 11 listopada 2014 Rytmy Czasu wystąpiły dumnie w gali otwarcia wyremontowanej auli Centrum Kultury.

Latem bieżącego roku w kronice a przede wszystkim w pamięci Rytmów Czasu pięknie zapisało się grodzieńskie tournée – 27 i 28 czerwca. Rytmy koncertowały przed bardzo liczną publicznością w czasie Festiwalu Jazz Grodno, odbyły też śpiewająco warsztaty z grupą Johnny’ego Rodgersa.

Tak minął pracowicie czas 99 koncertów. Jak zaznacza Jerzy Tomzik kierujący grupą od jej początku, wszyscy śpiewający coraz piękniej młodzi ludzie z Rytmów Czasu mają nadzieję, że następna setka stuknie o wiele szybciej.

Tymczasem wszystkich gorąco zapraszamy na niezwykły, setny koncert Rytmów Czasu. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 października o 19:00 w klimatyzowanej auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przy ul. Henryka Sienkiewicza. Wstęp wolny. Przed koncertem będzie można nabyć płyty utalentowanej grupy. Zapraszamy!

RC, WJC