HistoriaWydarzenia

155. rocznica wybuchu powstania styczniowego – choroszczańskie uroczystości

W poniedziałek 22 stycznia 2018 mieszkańcy  Choroszczy, jak co roku od ponad trzydziestu lat będą przypominać o rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Obchody rozpoczną się o 18:00 mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Bezpośrednio po Eucharystii zgromadzeni zapalą znicz pod Pomnikiem Niepodległości z 1934 roku na Rynku 11 Listopada. Na uczestników będzie czekał gminny autobus, który nieodpłatnie przewiezie uczestników na miejsce uroczystości, zbiórka ok. 18:45 na choroskim rynku. Wspominający zryw sprzed 155 lat udadzą się kolumnadą aut na ul. Zastawie I nad Horodniankę, by złożyć kwiaty i znicze na Mogile Powstańczej.

Około 19:10 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczno-religijne na wzgórzu Szubienica przy ul. Kruszewskiej – Miejscu Pamięci Narodowej. Pod pomnikiem autorstwa Mieczysława Hulewicza zostanie odczytany manifest powstańczy, a w przemówieniach i apelu zostaną przypomniani lokalni bohaterowie, uczestnicy zrywu niepodległościowego z 1863 roku – ci, którzy zginęli w powstaniu oraz ci, którzy przeżyli insurekcję i zsyłki. Dzwon Wolności ze zbiorów Jana Adamskiego krajoznawcy-regionalisty zabrzmi w czasie modlitwy Anioł Pański 155-krotnie na pamiątkę rocznicy powstania styczniowego.

Na zakończenie zostaną przypomniane powstańcze pieśni, a na uczestników będzie czekało ognisko z kuchnią polową i rekonstruktorami powstańczej partii.

Na wydarzenie zapraszają:

organizatorzy: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz 8 Szczep Drużyn Specjalnościowych „Szemkel” im. Cichociemnych.

patroni medialni: Polskie Radio Białystok, Twoja Telewizja Regionalna, „Głos Choroszczy” i świętująca w tym roku 25 lat działalności „Gazeta w Choroszczy”.

Choroszcz 2018 powstanie styczniowe plakat