Kultura

Wizyta studyjna w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze

Delegacja z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wybrała się w podróż do Czeremchy. Jednodniowa wizyta miała na celu spotkanie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze oraz dowiedzenie się, jak uatrakcyjnić imprezy i budować ich markę. Tutaj zostaliśmy podjęci przez Panią Dyrektor tej instytucji – Barbarę Kuzub-Samosiuk.

Była to bardzo ciekawa wizyta. Pani Dyrektor zdradzała nam tajniki organizacji i pozyskiwania wykonawców oraz wystawców na jedną z bardziej kultowych już imprez na Podlasiu – Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”, jaki odbywa się od wielu lat w Czeremsze. Pozyskaliśmy wiele informacji, które na pewno zostaną wykorzystane przez nas przy pracy nad np. Jarmarkiem Dominikańskim. Pani Barbara opowiadała także o specyfice swoich działań, o atmosferze panującej w gminie, o zajęciach, jakie są prowadzone w Ośrodku Kultury. Okazało się, że mimo niedoborów kadrowych i finansowych, Gminny Ośrodek Kultury działa prężnie i w wielu dziedzinach. Są prowadzone pracownie muzyczne, taneczne, plastyczne oraz tkactwa i garncarstwa. Ponadto są wydawane publikacje etnograficzne, które zostały nam wręczone przez Panią Dyrektor. Działają dwa zespoły folkowe: Czeremszyna oraz Hiłoczka.

DSC_0514 (800x536)

Na zakończenie wizyty zostaliśmy oprowadzeni po budynku Ośrodka, który mieści w sobie duże przestrzenie. Znajdują się tu sale taneczne, plastyczne, pokoje gościnne, sala widowiskowa, kawiarenka, przestrzenie wystawiennicze. Wokół Ośrodka rozciąga się spora przestrzeń, wykorzystywana podczas koncertów i festiwali.

DSC_0515 (800x536)

DSC_0516 (536x800)

Było to bardzo pouczające spotkanie, dzięki niemu poznaliśmy dobre praktyki stosowane w Gminnym Ośrodku Kultury, które mogą być przez nas zaadaptowane i twórczo wykorzystywane. Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor za niezwykle miłe przyjęcie i mamy nadzieję, że nasza wizyta zaowocuje współpracą na wielu polach.

DSC_0517 (800x536)

DSC_0524 (800x536)