Poznaj siebie – wyjazd krajoznawczy i w głąb siebie

25 kwietnia uczniowie klasy VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Złotorii uczestniczyli w wycieczce „Poznaj siebie”. Podczas wyjazdu realizowane były założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz oraz kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2018”.

Grupa uczniów najpierw odwiedziła Twierdzę Osowiec. W tym miejscu ważne było poznanie historii regionu, w myśl słów Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Było to niezwykle patriotyczne doświadczenie, ale także wyjątkowa atrakcja: zwiedzanie długich korytarzy bunkrów bez żadnego oświetlenia wymagało prawdziwych umiejętności i odwagi. Legendy o Twierdzy ciekawie opowiadał Pan Mirosław Wrona – Prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. Pełen profesjonalizm i humor Pana Przewodnika zaimponował uczestnikom wyjazdu.

Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu osowieckich lochów, grupa udała się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczniowie obejrzeli tam pokaz multimedialny o tym jak na przełomie roku wspaniale i dynamicznie zmienia się krajobraz doliny Biebrzy. Efekty dźwiękowe dały złudzenie przebywania na prawdziwym torfowisku. Następnie każdy mógł spróbować swoich sił w licznych grach przyrodniczych; najciekawszą atrakcją była interaktywna tablica „Biebrzańskie Sianokosy”.

W drodze powrotnej uczestnicy udali się na obiad do Gościńca Dworak w Mońkach. Pomimo zmęczenia, wszyscy uczniowie chętnie wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez opiekunów programu „Zachowaj Trzeźwy Umysł AUTOPORTRET! 2018”. Warsztaty te wykorzystywały karty pracy: „Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję – czyli o budowaniu poczucia własnej wartości!”, „Poznaję siebie” oraz „Akceptuję siebie” – i były rodzajem wycieczki-wędrówki, ale tym razem w głąb siebie.

Wyjazd „Poznaj siebie” z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Wycieczka została sfinansowana ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

Joanna Czarnecka
opiekun Świetlicy Artystycznej przy SP w Złotorii
M-GOPS w Choroszczy