KulturaMiasto i GminaZ Urzędu

Mieszkańcy Konował cieszą się nową świetlicą!

Sobota 21 lipca br. w historii Konował w gm. Choroszcz zapisze się wielkimi zgłoskami. Tego dnia bowiem została otwarta świetlica wiejska, o którą mieszkańcy starali się od lat. Teraz już jest, cieszy wszystkich oraz wszystkim będzie służyć.

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński przyjął zaproszenie mieszkańców Konował na otwarcie właśnie zakończonej rozbudowy i adaptacji istniejącego budynku na świetlicę wiejską. Była to prawdziwie uroczysta chwila, która, obok licznie przybyłych mieszkańców, zgromadziła także radnego Gminy Choroszcz p. Mariana Kosakowskiego, sołtysa wsi Konowały p. Piotra Eugeniusza Sokoła. Uroczystość swoją osobą zaszczycił oraz nową świetlicę poświęcił ks. Wojciech Kraśnicki, proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Konowałach, który swoją posługę duszpasterską zaczął pełnić w Konowałach wraz z początkiem lipca br. Tradycyjnie, biało-czerwoną szarfę wspólnie przecięli zaproszeni goście, ale także mieszkańcy wsi, w tym dzieci.

Uroczystość otwarcia świetlicy wiejskiej w Konowałach miała charakter zarówno poważny – połączona była ze spotkaniem, podczas którego mieszkańcy mogli porozmawiać z burmistrzem o stanie obecnym oraz o przyszłości ich miejscowości, jak również całej gminy Choroszcz. Ale była też część rekreacyjna: wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Rozbudowa i adaptacja budynku dawnego klubu na świetlicę wiejską w Konowałach rozpoczęła się kilka lat wstecz i była sukcesywnie prowadzona. Od 2016 roku prace przyśpieszyły: budynek ocieplono, wykonano tynki wewnętrzne, zewnętrzne, wentylację. W roku 2018 zaś dokończono budowę, przeprowadzając kapitalny remont wnętrza obiektu (wraz z malowaniem, układaniem glazury i terakoty, montażem systemów sufitów podwieszanych wraz z oświetleniem), a także wyposażając obiekt w niezbędne sprzęty i urządzenia (meble kuchenne, sprzęty sanitarne, stoły, krzesła, rolety i moskitiery okienne). Gmina Choroszcz przeznaczyła na ten cel środki z budżetu, które łącznie z Funduszem Sołeckim wyniosły ponad 134 tys. zł.

Widząc taką radość mieszkańców: dorosłych, seniorów i dzieci, cieszę się, że – jak to się mówi: robimy dobrą robotę – dzieli się swoimi refleksjami Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Świetlica w Konowałach to miejsce, na które mieszkańcy już dawno czekali – potrzebowali takiego miejsca, gdzie mogliby spotkać się: wspólnie, w ramach sołectwa, czy też bardziej kameralnie – rodzinnie. Dlatego jestem przekonany, że nowa świetlica wspaniale będzie im służyć. To taki nowy wspólny dom dla wszystkich – dodaje włodarz gminy. I oby tak było: niech świetlica służy mieszkańcom Konował, integruje wspólnotę i wspiera jej dalszy rozwój.

UM