KulturaMiasto i GminaWydarzenia

Festiwal „Jesteśmy wolni” w Choroszczy

11 października był dniem wyjątkowym w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Wtedy to odbył się w murach Centrum festiwal „Jesteśmy wolni”.

W ramach festiwalu zorganizowany został przegląd pieśni i piosenki patriotycznej „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”, warsztaty wokalne, wykład historyczny „Choroszcz. Drogi do Niepodległości” Pana Józefa Waczyńskiego z Towarzystwa Przyjaciół Choroszcz, a także wernisaż wystawy zdjęć archiwalnych pt. „Choroszcz w latach odzyskania Niepodległości”. Finałem całego wydarzenia był koncert „Piosenki Niepodległe” w wykonaniu Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro, przed którym słowo wstępu o lokalnej historii wygłosił Pan Jan Adamski.
Jury w składzie: Elżbieta Godlewska, Ewelina Sobczyk, Emilia Krzyżanowska, Krzysztof Boruta zaprosiło do udziału w Finale Ogólnopolskim Przeglądu Festiwalowego „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”, który odbędzie się w dniach 26-28 października 2018 r. w Siedlcach następujących wykonawców:

Natalia Pawłowska
Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
Opiekun: Andrzej Wróbel

Jakub Grzybowski
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
w Białymstoku
Opiekun: Aneta Kaliściak

CANTO
Publiczne Gimnazjum Integracyjne
przy Szkole Podstawowej Nr 45
z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku
Opiekun: Jakub Grzybowski

Wieczorny koncert wzbudził wiele pozytywnych emocji, piękne wykonanie pieśni, wizualne efekty, a także teksty pieśni o wolności dostarczyły wzruszeń i podniosły na duchu zebraną publiczność. Aula rozbrzmiewała od słów piosenek z międzywojnia, m.in. Mieczysława Fogga, Asnyka do muzyki Ignacego Paderewskiego, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Ludwika Starskiego, a na sam koniec artyści wykonali współczesną piosenkę „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Tym bardziej było to ważne i podniosłe, bowiem w tym roku przypada 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Niepodległa”, w którym Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy było partnerem, natomiast liderem był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.