HistoriaMiasto i Gmina

Szkoła, która Niesie Pomoc

W roku szkolnym 2018/19 Polska Akcja Humanitarna przyznała Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy zaszczytny tytuł Szkoły, która Niesie Pomoc.

Fundacja doceniła zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli w działania edukacyjne oraz zbiórki pieniędzy. W ramach Kampanii Niosę pomoc nasza placówka przystąpiła do szeregu akcji pomocowych. Były to następujące projekty : Akcja Edukacja, Świat bez Głodu, Studnia dla Południa, Zróbmy Pokój oraz Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc. Do działań edukacyjnych włączyli się uczniowie z klas IV-VII sp oraz II- III gimnazjum. Brali oni udział w warsztatach, lekcjach otwartych, projektach, kiermaszach oraz tworzyli krótkie filmiki. Szkolne Koło Caritas pod opieką p. Joanny Gaweł przeprowadziło zbiórkę funduszy. Zebrane przez młodzież naszej szkoły pieniądze zostały przeznaczone m.in. na budowę studni w stanie Jongley w Sudanie Południowym, na pomoc głodującym mieszkańcom i mieszkankom Somalii oraz irackiego Kurdystanu, zapewnienie transportu do szkół dzieciom z dystryktu Antakya w Turcji. Uczniowie z oddaniem włączyli się do działania, podczas kiermaszu ciast, sprzedaży wody butelkowanej oraz gadżetów PAH zebrana została kwota 1675,44 zł.

W Kampanii Niosę Pomoc brało udział 500 placówek z całej Polski, ten prestiżowy tytuł otrzymało 19 szkół, w tym nasza szkoła podstawowa. Koordynatorkami przedsięwzięcia była p. Ewa Zalewska, Joanna Gaweł oraz Barbara Joka.

Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji za wsparcie naszych działań. Jednocześnie chciałybyśmy zachęcić szkolną społeczność do włączenia się w 20. edycję europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej w dniach 19- 25 listopada. Tegoroczny TEG będzie przebiegał pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata”.

J. Gaweł, B. Joka, E. Zalewska