Edukacja

Lekcje o Funduszach Europejskich

Uczniowie klasy VIII B i klasy VII A Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy w dniach 23 i 25 października 2018 roku wzięli udział w „Lekcji o Funduszach Europejskich V”. Jest to kolejna edycja projektu edukacyjnego promującego Program Rozwój Polski Wschodniej realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Głównym celem akcji jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego wiedzy na temat Funduszy Europejskich oraz promocja projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z tych programów. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to są Fundusze Europejskie oraz poznali możliwości, jakie dają one młodym mieszkańcom Polski Wschodniej. Obejrzeli film animowany pokazujący młodzieży, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej. Następnie uczniowie przeczytali komiks zatytułowany „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe”, opowiadający historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia.

Na koniec zajęć młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy z nowo poznanych treści. Polegał on na uzupełnieniu tekstu z lukami na temat Funduszy Europejskich. W każdej klasie biorącej udział w projekcie wyłoniono troje zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymali bony upominkowe do zrealizowania w sieci sklepów EMPiK. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich V” bardzo zainteresowały choroszczańskich uczniów. Poszerzyły ich wiedzę na temat Funduszy Europejskich, a szczególnie Programu Polska Wschodnia. Młodzież dowiedziała się również o możliwościach założenia własnej firmy czy realizacji indywidualnych planów i marzeń w przyszłości dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Materiały dydaktyczne w formie filmu, komiksu i zakładki magnetycznej na pewno pozostawiły trwały ślad w pamięci dziewcząt i chłopców, co powinno zaprocentować skorzystaniem w razie potrzeby z dotacji europejskich. To na pewno ułatwi młodym ludziom lepszy start w dorosłe życie.

Ewa Zalewska