Mirabelkowe warsztaty w Szkole Podstawowej w Złotorii

We czwartek 18 października uczniowie z klas V i VI brali udział w warsztatach czytelniczych „Polsko, życzę Ci…” inspirowanych powieścią „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Spotkanie – zorganizowane i poprowadzone  przez panią Joannę Lawrenty – nauczyciela – bibliotekarza SP w Złotorii – było częścią ogólnopolskiego projektu „Niepodległa” organizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Na początku uczniowie obejrzeli krótki film z udziałem autora powieści. Cezary Harasimowicz opowiadał o wydarzeniach będących inspiracją do napisania książki „Mirabelka” – wzruszającej opowieści o losach Dorki i Chaima w ogarniętej wojną Warszawie.  Uczestnicy wykonali zadania, dzięki którym przypomnieli sobie wydarzenia z historii Polski  – rozbiory, odzyskanie niepodległości, wybuch II wojny światowej. Zadania pomogły dzieciom lepiej zrozumieć tło historyczne powieści. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki. Były one inspiracją do rozmowy o dramacie wojny i burzliwej historii naszego kraju. Dyskusja został podsumowana refleksją, że przyszłość nie może istnieć bez przeszłości i należy korzystać
z doświadczeń poprzednich pokoleń. Następnie uczestnicy spotkania złożyli symboliczne życzenia Polsce. Zapisali je na skrzydłach białych i czerwonych motyli.

SP w Złotorii