Miasto i GminaWydarzenia

XXXIV Dni Choroszczy już za nami

Mnóstwo atrakcji mieszkańcom Choroszczy zaserwowali organizatorzy XXXIV Dni Choroszczy.

Poniżej krótka relacja z poszczególnych wydarzeń w telegraficznym skrócie:

17 czerwca

W Zespole Szkół w Choroszczy odbył się IV Turniej Wiedzy Regionalnej „Nasza Mała Ojczyzna – Choroszcz i okolice”. Turniej był prologiem do nadchodzących Dni Choroszczy. Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat naszej gminy oraz kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i identyfikacji z małą Ojczyzną.  Tegoroczny turniej odbył się pod Honorowym Patronatem  Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego. Najlepiej swoją „małą Ojczyznę” znają uczniowie z klasy III A: Aleksandra Dąbrowska i Marcin Piszczatowski. Drugie miejsce wywalczyła klasa II C reprezentowana przez Krzysztofa Radłowskiego i Szymona Leszczyńskiego.  Trzecie miejsce zajęły dziewczęta  z klasy III b  w składzie: Aleksandra Krukowska, Katarzyna Smalak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19 czerwca

O 16.00 na Stadionie w Choroszczy rozpoczął się dwudniowy, V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej  NAREW CUP. W turnieju wzięły udział reprezentacje z Białorusi, Łotwy, Ukrainy. Zwyciężyła Szkoła Średnia nr 37 z Grodna, drugie miejsce zajęła łotewska FC Jurmala, a trzecie gospodarze turnieju miejscowa Narew.

zdjęcie 2

O 17.00 z kolei odbył się I Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy. Miejscem zmagań była Strzelnica Sportowa w Zespole Szkół w Choroszczy. Do rywalizacji przystąpiło 30 osób i każdy uczestnik oddał 10 ocenianych strzałów: 5 z postawy stojącej i 5 z postawy dowolnej. Poziom turnieju był bardzo wysoki i wyrównany. Najlepszy okazał się Rafał Chojnowski (93 punkty), który wyprzedził Szymona Krysiewicza (92 punkty). Najniższy stopień podium przypadł Gabrieli Wierzchowskiej, która podobnie jak Wojciech Romańczuk ustrzeliła 88 punktów, jednak miała więcej celnych „dziesiątek”. Przyznano także nagrodę za „najładniejszy strzał” – miano to przypadło Jakubowi Osiepskiemu.

zdjęcie 3

Natomiast o 19.00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych odbyło się uroczyste otwarcie XXXIV Dni Choroszczy. Podczas spotkania Burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński przekazał symboliczny klucz historycznym gospodarzom uroczystości: Hetmanowi Branickiemu oraz Izabeli Branickiej. Na uroczystym otwarciu gościliśmy delegację Ukrainy z pełnomocnikiem prezydenta Lubą Matwiejewą oraz burmistrzem Horochowa Wiktorem Godykiem na czele. Inaugurację uświetnił występ miejskiego Chóru Kameralnego, obchodzącego w tym czasie swoje 5-lecie, a także mogliśmy posłuchać zespołu wokalnego CANTAMEN. Podczas uroczystego otwarcia poznaliśmy także laureatów I Choroskiego Biennale Prozatorskiego, którymi zostali : Pani Stanisława Kraszewska-Ordziejewska [godło Krasz 29] za tekst „Oczami dziecka…”, oraz Pan Leonard Jaworski [godło: zakręt rzeki] za tekst „Szczęśliwa awantura”. Jury przyznało też Grand Prix prezesowi Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała Grzegorzowi Krysiewiczowi za ogromną pracę na rzecz dokumentacji XX wiecznej historii Choroszczy i okolic, za wielką pracę pozytywistyczną, za zebranie i spisanie dziesiątków wywiadów ze świadkami ważnych dla historii Polski i lokalnej społeczności wydarzeń.

zdjęcie 4

20 czerwca

Sobota była kolejnym dniem zmagań sportowych. W tym dniu, w ramach XXXIV Dni Choroszczy rywalizowano m.in. w siatkówce plażowej, wędkarstwie i piłce nożnej. Oprócz sportu odbyło się też wyjątkowe, bo pierwsze w tradycji imprez organizowanych w naszej gminie – spotkanie kobiet. Impreza nosiła nazwę „Kobiety Mówią… z głębi duszy i ciała”. I tego dnia kobiety naprawdę przemówiły. Po pierwsze, sobotnie przedpołudnie postanowiło spędzić we wspólnym gronie blisko 100 osób. Ale, inaczej niż wskazywał tytuł, kobiety w Choroszczy najpierw mówiły o potrzebach ciała – o sensownym karmieniu go dobrym, wartościowym pożywieniem: przyrządzały oryginalne koktajle owocowo-warzywne, słuchały porad dietetyków i burzyły stereotypy o tym, że to, co dawne (np. prawdziwe masło, tłuszcz, pokrzywa), są passe; uczestniczyły też w wykonaniu dziennego makijażu. W drugiej części choroskie kobiety przemówiły z głębi duszy: dzieliły
się swoimi granicznymi przeżyciami, odzyskiwały świadomość wartości wspólnoty, kobiecej społeczności oraz wartości mówienia o bólu, a także dania sobie prawa na doświadczanie go oraz przeżywanie. Oprócz tego, uczestniczki spotkania „Kobiety mówią…” miały szansę wykonać analizę składu ciała, poradzić się ekspertek, jak budować relacje ze sobą oraz z bliskimi, i co to znaczy, że mężczyzna to postać „prosta w obsłudze” (lecz nie prostacka, broń Boże!). Na koniec wiele z Pań wyszło ze spotkania nie tylko z osobistym zdjęciem wykonanym w foto-budce znajdującej się cały czas na auli, ale także z mocą upominków przygotowanych przez sponsorów i donatorów imprezy. Ale przede wszystkim uczestniczki spotkania „Kobiety mówią…” wyszły z przekonaniem, że CHOROSZCZ JEST KOBIETĄ i chcą takiej imprezy za rok!

zdjęcie 5

W tym samym czasie, również o 9.00 na Kominowym Bajorze, odbył się Rodzinny Turniej Wędkarski o Puchar Burmistrza Choroszczy.

zdjęcie 6

Zaś o 13.00 sześć dwuosobowych drużyn przystąpiło do rywalizacji w I Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Jeroniczówki. Na początku dokonano losowania dwóch grup, w których rywalizowano systemem „każdy z każdym”, następnie drużyny z drugich miejsc w zmaganiach grupowych zagrały w meczu o III miejsce, a pierwsze drużyny w wielkim finale. Najlepsza okazała się para Patryk Muszyński/Piotr Andraka, którzy w finale pokonali Piotra Wasiluka i Damiana Garbowskiego 2-0.

zdjęcie 7

Z kolei o 16.00 Klub Honorowych Dawców Krwi w Choroszczy świętował swoje XVIII urodziny.Podczas uroczystości, Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński odznaczył Zasłużonych dawców krwi. Wręczono także nowe legitymacje członkowskie.

zdjęcie 7a

Zaś o 17.00 na boisku w Kolonii Gaj odbywały się rywalizacje piłkarskie. Do turnieju przystąpiło 5 drużyn. W finale Gang Plebanii (po strzale Piotra Wasiluka) pokonał 1:0 GKS Choroszcz.

zdjęcie 8

21 czerwca

Punkt 10.00 w Zespole Szkół w Choroszczy rozpoczął się już XVI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. O Puchar Burmistrza Choroszczy rywalizowali tancerze z licznych szkół tańca z makroregionu północno-wschodniej Polski, z Mazowsza oraz goście z Litwy. W każdym z czterech bloków turniejowych rywalizowało kilkadziesiąt par w kilkunastu kategoriach. Świetnie zaprezentowały się m.in. pary z Choroszczy, niejednokrotnie zajmujące miejsca na podium. Sędzią głównym XVI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Choroszczy był Jacek Maciejczuk, a obowiązki kierownika technicznego pełnił dyrektor M-GCKiS Przemysław Waczyński. W tegorocznym turnieju jedną z najsympatyczniejszych jego części był pokaz tańca w wykonaniu przedszkolaków. Dodajmy, że od września ruszy kolejny sezon nauki tańców towarzyskich – także dla najmłodszych – w M-GCKiS w Choroszczy. Zapraszamy!

zdjęcie 9a

zdjęcie 9b

Natomiast o 13.15, po raz pierwszy, na Błoniach Jana Pawła II, odbył się Jarmark Świętojański.Zgodnie z jego ideą, lokalne firmy mogły zaprezentować swoje produkty, walory i atrakcje. Podczas Jarmarku zaprezentowało się 8 firm. Mimo niekorzystnej pogody, stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem.

zdjęcie 10

XXXIV Dni Chroszczy zakończyły się o 19.00. W niedzielny wieczór odbył się koncert Kapeli Wileńskiej wieńczący obchody XXXIV Dni Choroszczy. W trakcie koncertu klucze do miasta wróciły w ręce obecnego włodarza miasta i gminy Choroszcz, Roberta Wardzińskiego. Koncert spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

zdjęcie 11

Tekst. i fot. M-GCKiS