„W tym kraju oraz dla tego Narodu” – refleksje pojubileuszowe z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchodzone w tym roku Święto Niepodległości miało w naszym kraju szczególnie uroczysty charakter. W 2018 roku mija bowiem 100 lat od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. Po 123 latach niewoli. Dzięki niewyobrażalnemu zaangażowaniu 5 pokoleń. Także dzięki współpracy Mężów i Twórców Niepodległości – ponad podziałami. Z tej okazji cały kraj stał się miejscem wielu wzniosłych wydarzeń i spotkań z udziałem najwyższych władz. Nie inaczej było w gminie Choroszcz, gdzie jak co roku również odbyły się uroczystości niepodległościowe. Jednak z okazji tak doniosłego Jubileuszu, obchody trwały trzy dni, przedstawiając bogatą ofertę spotkań i wydarzeń. Towarzyszyło im także wiele doniosłych wydarzeń kluczowych dla naszej Małej Ojczyzny.

W piątek 9 listopada 2018 r. o godz. 16.30 odbył się Turniej Strzelecki. Został on przeprowadzony w Strzelnicy w Zespole Szkół w Choroszczy przy ul. Powstania Styczniowego 26a. Zawody rozpoczął prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała” Grzegorz Krysiewicz wprowadzeniem historycznym, po którym nastąpiła główna część zawodów. W zawodach wzięło w nich udział łącznie 31 osób: 8 w kategorii do 13 lat i 23 osoby starsze. Najlepszy w kategorii do 13 lat okazał się Piotr Kamieński (50 pkt, cztery „pełne” 10), wyprzedzając Kamila Dębowskiego (50 pkt, dwie pełne „10”) i Igora Wardzińskiego (49 pkt). W kategorii powyżej 13 lat najlepsza była Maria Raczkowska (92 pkt), wyprzedzając Paulinę Bezubik (86 pkt) i Grzegorza Krysiewicza (72 pkt.). Na zawodach obecny był także Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z rodziną. Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i medale.

O godz. 19.00 w galerii Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbył się finisaż wystawy „Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Wystawa była oficjalnym otwarciem obchodów. „Twórcy Niepodległej” to wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. M-GCKiS w Choroszczy było partnerem akcji, w której wzięły udział 22 miasta, gminy oraz instytucje.

W sobotę 10 listopada z kolei o godz. 17.00, dla miłośników historii (choć nie tylko) zostało zorganizowane spotkanie z Markiem Gajewskim – kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, który wygłosił odczyt pn. „Chłopcy w niebieskich mundurach”. Referat dotyczył genezy powołania oraz początków policji w Wolnej Polsce: w regionie oraz całym kraju. Dwie godziny później – o godz. 19.00 odbyła się akcja pn.: „Światło Pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstruktorów „Grupa Wschód”. Celem akcji było zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy w intencji poległego. W ten sposób pokazano, że w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.

Główne obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Choroszcz przypadły na niedzielę 11 listopada. Wówczas to ok. godz. 10.30, zaraz po Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbyła się w kościele Rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, rozpoczęły się oficjalne obchody pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na niedawno odnowionym Rynku 11 Listopada. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego. W przemówieniu, Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński podkreślał wagę niewymownego poświęcenia oraz waleczności naszych przodków: „W tak wyjątkowym dniu nasze myśli biegną ku przeszłym pokoleniom – ku bohaterom naszej historii, strażnikom naszej wolności, wolności heroicznie wywalczonej, sumiennie wypracowanej i szlachetnie zdobytej. A nam – odpowiedzialnie zadanej – podkreślał burmistrz Choroszczy. Dzięki Mężom Niepodległości, my, dziś tu zgromadzeni, możemy tworzyć prawdziwą wspólnotę: być razem i wyrażać naszą radość, w nieskrępowany sposób przywoływać wartości dawnych dni i suwerennie o nich dyskutować. Dzięki Twórcom Niepodległości – tym znanym, jak również bezimiennym żołnierzom historii Naszej Ojczyzny, możemy też myśleć o tym wszystkim, co przed nami – kontynuował burmistrz Choroszczy. Możemy konstruować naszą przyszłość. To bezcenny przywilej. Możemy planować i marzyć, by nasze zamiary oraz aspiracje naszych dzieci miały szansę urzeczywistnić się w tym kraju oraz dla tego Narodu” – dodał włodarz i gospodarz gminy Choroszcz.

Następnie głos zabrał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józef Waczyński, który przedstawił rys historyczny celebrowanego jubileuszu. Po wystąpieniach przyszedł czas na odsłonięcie odnowionego Pomnika Obrońców Ojczyzny, który na remontowanej płycie Rynku 11 Listopada w Choroszczy znalazł nową lokalizację: tuż przy kościele, otwierając się na okoliczne zabudowania i tworząc odpowiednią przestrzeń dla mieszkańców na wspólne celebrowanie patriotyczno-religijnych uroczystości. Oficjalnego odsłonięcia Pomnika dokonali zaproszeni na uroczystość goście wraz z przybyłymi mieszkańcami. Po wspólnym przecięciu biało-czerwonej wstęgi, Pomnik został poświęcony przez ks. Leszka M. Struka Proboszcza choroszczańskiej parafii rzymskokatolickiej, a delegacje przystąpiły do składania kwiatów. Wśród przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji byli m.in. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Przewodnicząca rady Miejskiej w Choroszczy Beata Marlena Jeżerys, a także przedstawiciele: Rady Miejskiej, Młodzieżowej Rady Gminy Choroszcz, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, Ochotniczej Straży Pożarnej, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała”, Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II, LZS Choroszcz i innych. Niecodziennym, aczkolwiek równie wyjątkowym zdarzeniem kończącym obchody, było wmurowanie w podstawę pomnika Kapsuły Czasu, w której znalazły się m.in. listy mieszkańców Gminy Choroszcz do przyszłych pokoleń. Na koniec wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania.

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę było kontynuowane w Choroszczy także w sposób sportowo-rekreacyjny. Już 3 listopada odbył się Bieg Niepodległości, zaś 11 listopada o godz. 12.00 choroskie morsy – Mroźne Stwory zaprosiły chętnych nad „Kominowe Bajoro” na „Morsowanie dla Niepodległej”. Z kolei o godz. 14.00 mieszkańcy Gajownik zaprosili do swojej miejscowości na uroczyste otwarcia odnowionego boiska sportowego oraz oddania 100 goli na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wieczór 11 listopada zakończył choroskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w formie muzycznej: o godz. 16.00, już po raz piąty, odbył się Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej pn. „Śpiewać każdy może”. Była to wspaniała okazja do wspólnego świętowania święta narodowego z piosenka na ustach. Muzyka tego dnia towarzyszyła choroszczanom także o godz. 19.00, kiedy to odbył się koncert zespołu Rytmy Czasu oraz promocja płyty po tym samym tytułem: „Niepodległa – nasz Dom”. Słuchacze koncertu mogli usłyszeć m.in. takie utwory jak: „Wojenko, wojenko!”, „Czym Ojczyzna jest”, „Żołnierzu panienko”, „Nadziejo – to ty”, „Polskie skrzydła”, „Kiedy rozum śpi”. W ten sposób, wspólnie i wspólnotowo, uroczyście, dostojnie, ale także nieco mniej oficjalnie zakończyły się w gminie Choroszcz 3-dniowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie i wspólną obecność w tych dniach. Poświęcenie swojego czasu, uwagi, myśli i refleksji, mimo dzielących nas różnic pokazały, że ważne i niepowtarzalne rocznice – historyczne chwile można świętować radośnie i razem. W tym kraju oraz dla tego Narodu.

Już dziś zapraszamy 19 lutego 2019 roku na uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania wyzwolenia Choroszczy i Białegostoku.