Wielki koncert Rytmów Czasu na stulecie odzyskania niepodległości

Stulecie niepodległości w Choroszczy przeszło do historii, a świętowanie w Choroszczy ukoronowaliśmy koncertem „Niepodległa – nasz Dom” zespołu Rytmy Czasu w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Gdy wydaje się, że historia się kończy – wzmóżmy czujność, bo właśnie wtedy ją tworzymy. To jedno z przesłań, jakie płynęło z niedzielnego koncertu zespołu Rytmy Czasu. Już po raz czwarty zespół wystąpił z piosenkami i pieśniami patriotycznymi, tym razem przed własną publicznością. Młode wokalistki zabrały w podróż po stuleciu niepodległej Polski ponad stuosobową publiczność. Na koncercie obecna była pani Izabela Dąbrowska, która opiekowała się projektem z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Zabrzmiały utwory „Wojenko, wojenko”, „Wiązanka partyzancka” przywołująca czasu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Czasy komuny wspomniano w utworach „Psalm stojących w kolejce”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, czy „Polskie skrzydła”. Wspólnie zaśpiewano „Żeby Polska była Polską”. Występ wzbogacony był o utwór „Biały krzyż”, który wykonały wokalistki młodszej grupy zespołu oraz Hymn zaśpiewany z publicznością. I choć koncert jest już historią, pamięć o tym, co było trwa. Dzięki tej podróży po dziejach młode pokolenia mogły odczuć czym było stanie w kolejkach, czy godzina policyjna w czasach PRL. Wokalistki przekazały widowni nie tylko płyty „Niepodległa – nasz Dom”, ale też emocje tamtych czasów i nadzieję, która w koncercie wybrzmiewa najgłośniej. 

Rytmy Czasu dzięki programowi Pomost dla Niepodległej przekazują historię i wzniecają miłość do Ojczyzny. Wydanie płyty oraz cztery koncerty „Niepodległa – nasz Dom” to udział trzech pokoleń wokalistów pod kierownictwem Jerzego Tomzika. Płyta została nagrana przez starszy skład zespołu. Młode, uzdolnione wokalistki zagrały cztery koncerty na wysokim poziomie artystycznym. A najmłodsze pokolenie dziewcząt wystąpiło w niedzielę 11 listopada 2018 roku, śpiewając wspólnie ze starszymi koleżankami utwór „Biały krzyż”. Historia trwa dalej dzięki muzyce, pasji i zaangażowaniu młodych, choroszczańskich serc. Od piętnastu lat prowadzi je Jerzy Tomzik – dyrygent, autor aranżacji, animator muzyki estradowej.

Koncert 11 listopada 2018 roku był zwieńczeniem programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i obejmował wydanie płyty „Niepodległa – nasz Dom” oraz cztery koncerty pod tym samym tytułem w Filipowie, Czeremsze, Zambrowie oraz Choroszczy.