Święto Niepodległości i Dzień Przedszkolaka w Kruszewie

Nasze przedszkolne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowaliśmy założeniem „kącika patriotycznego” bogatego w symbole narodowe, mapy Polski, zdjęcia, ilustracje, wiersze, legendy, pocztówki, książki, piosenki o naszej Kochanej Ojczyźnie.  Wszystko to pomagało nam przez ostatnie kilkanaście dni budować tożsamość narodową przedszkolaków. Jeszcze niedawno kiedy pytałam „Jak się nazywa twój kraj, twoja ojczyzna? Odpowiadały: Kruszewo, Śliwno, Pańki, Konowały… Teraz wiedzą, że mieszkają w Polsce i są niezwykle dumni, że są Polakami.

Przebojem w tym czasie były piosenki: „Płynie Wisła płynie…”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Przybyli ułani”, hitem „Krakowiaczek jeden”. Legendy polskie towarzyszyły nam każdego dnia, przybliżały nam historię naszej ojczyzny. W poznawaniu symboli narodowych pomagało nam też wykonanie wielu prac plastyczno-technicznych. A  kulminacyjnym punktem był oczywiście 9 listopada i ogólnopolska akcja „Rekord dla Niepodległej”- niesamowite emocje, wypieki na twarzy i nasz piękny hymn. W tym dniu nie byliśmy sami, świętowaliśmy razem z całą społecznością ze Szkoły Podstawowej w Kruszewie i wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Podsumowaniem obchodów Święta Niepodległości był Dzień Przedszkolaka podczas którego pasowani byli kandydaci na super przedszkolaka- Polaka. Na to nasze święto przybyli licznie niezawodni rodzice, którzy aktywnie włączyli się śpiewając przepięknie pieśni patriotyczne.

Monika Pawłowska
Oddział przedszkolny w Kruszewie