EdukacjaMiasto i Gmina

Zawody prawnicze w Polsce i lekcja empatii

W dniach 11 i 17 grudnia 2018 roku uczniowie wszystkich klas szóstych, siódmych i ósmych szkoły podstawowej, a także trzecich gimnazjum uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią adwokat dr Renatę Tanajewską, wykładowcę na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. 

Podczas spotkań młodzież miała możliwość zapoznania się z przebiegiem nauki na studiach prawniczych oraz poznania predyspozycji zawodowych i osobowościowych, którymi powinien charakteryzować się adwokat, sędzia, prokurator czy radca prawny.  Pani mecenas przybliżyła uczniom istotę zawodów prawniczych dzieląc się swoimi doświadczeniami z okresu studiów, aplikacji i praktyki zawodowej oraz przeprowadziła symulację rozprawy sądowej z udziałem uczniów. 

Małgorzata Czulewicz


Lekcja empatii

Janusz Korczak napisał „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Chcąc sprawić, aby na twarzach chorych i samotnych dzieci pojawił się uśmiech, uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji „Onkoludki” i zainicjowali zbiórkę prezentów dla dzieci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Oddziału Onkologii i Hematologii oraz Domu Dziecka. Zbierano zabawki, gry planszowe, artykuły papiernicze i higieniczne. Taka akcja to wspaniała lekcja dostrzeżenia wokół siebie drugiego człowieka, dzielenia się z potrzebującymi, lekcja empatii i życzliwości. To po prostu egzamin z człowieczeństwa, którego efektem jest uśmiech  małego człowieka. Jeżeli udało nam się sprawić, że chociaż na jeden dzień dzieci zapomniały o swojej chorobie i na ich twarzach pojawił się uśmiech – to zdaliśmy ten egzamin. Gratulujemy rodzicom i uczniom, którzy przyłączyli się do tego przedsięwzięcia.

Urszula Misiewicz, Małgorzata Czulewicz