EdukacjaMiasto i Gmina

Dzień Kota w Kruszewie

W poniedziałek 18 lutego obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym w Kruszewie Dzień Kota. Tego dnia dzieci mogły przynieść wszystko to co kojarzyło im się z tym zwierzęciem: ubranie, zabawkę, poduszkę, maskotkę, biżuterię…

Koty to niezwykłe zwierzęta znane, lubiane i bliskie większości z nas . Słyną w świecie zwierząt ze swojego upodobania do snu- prawdopodobnie mogą przespać 2/3 doby. Do tego są niezwykle muzykalne- wydają z siebie ok. 100 różnych odgłosów. Ale koty to nie tylko śpioszki ale też niezwykłe czyścioszki- myją się przed śniadaniem, po śniadania, przed spaniem i po spaniu, przed spacerem, po spacerze. Rozmawiam z przedszkolakami o tym jak ważne jest dokładne i częste mycie rąk, że to profilaktyka chorób zakaźnych. Możemy umiłowania do czystości uczyć się od kotków, jeśli chcemy być zdrowi .

Bardzo ciekawe i zaskakujące było dla dzieci odkrycie, że tylko w Polsce przywołujemy kotki wołając : „kici kici”, w Anglii brzmi to trochę inaczej ”pussy, pussy”, w Niemczech „mici, mici”, a na Litwie „kiss, kiss”, w USA „here kitty, kitty”. Tego dnia nie zabrakła również historii: „Skąd się wzięły koty?”, kocich piosenek i zabaw z myszką, pieskiem i kłębkiem wełny. Na koniec powstały fantastyczne obrazy przedstawiające kocie portrety. Szkoda, że tak wiele kotów cierpi głód i jest bezdomnych. Warto o nich pamiętać nie tylko raz w roku.

Monika Pawłowska