Wiosna w dolinie Narwi

28 marca  2019 r.  w Szkole Podstawowej w Kruszewie  już po raz drugi obchodziliśmy pierwszy Dzień Wiosny  pod hasłem „Wiosna w Dolinie Narwi” . Nasze działania miały dwa aspekty. Było to rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Owady w Dolinie Narwi” oraz II Gminny Konkurs Przyrodniczy.  Już od rana  uczniowie naszej szkoły wyczekiwali  gości. Pogoda, jak to o tej porze roku, zmienna , a przecież w planach jeszcze atrakcje na świeżym powietrzu, wyjście w teren  z panią Marzenną Bielonko – pracownikiem Narwiańskiego Parku Narodowego  oraz pierwsze w tym roku ognisko. Goście nie zawiedli, pojawili się o czasie, ale co z pogodą?     

Najpierw wszystkich uroczyście przywitała pani Dyrektor Marta Stobińska – Domin. Potem uczniowie i goście z klas I – III uczestniczyli we wspólnych zabawach integracyjnych. Następnie jedna z naszych sal zamieniła się w prawdziwe laboratorium. Niczym wiosna, która maluje tęczę, tworzyli swoją własną na talerzu, wykorzystując kolorowe cukierki. Balon dmuchany CO2, czy bańki ukryte w bańce, to pozostałe atrakcje. Każdy posadził również własnego bratka, którego mógł zabrać do domu, aby dalej go pielęgnować.

W tym samym czasie uczniowie z klas IV – VII ze szkół w Choroszczy, Złotorii i Kruszewa uczestniczyli w II Gminnym Konkursie Przyrodniczym.

Pierwszą konkurencją był quiz ,w którym uczestnicy wykazali się dużą znajomością wiosennych kwiatów  i  prawie bezbłędnie odgadli nazwy zwierząt ukrytych w nietypowych fotografiach. Druga konkurencja była  zaskoczeniem  dla wszystkich, a była nią ekologiczna gra w klasy. Uczestnicy okazali się jednak „twardymi” zawodnikami i doskonale poradzili sobie z tą zapomnianą i wymagającą sporej sprawności fizycznej grą. Zmagania z kierunkami geograficznymi i testem wiedzy o  ochronie środowiska  były już łatwiejsze ….przynajmniej fizycznie. Różnice w punktacji okazały się niewielkie, ale ostatecznie po raz drugi zwyciężyła Szkoła Podstawowa ze Złotorii.  Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Kinga Jabłońska, Kinga Rojecka oraz Magda Starzec. Należy pochwalić wszystkich uczestników konkursu, ponieważ wykazali się wiedzą.

Następnie ponownie zebraliśmy się na sali gimnastycznej.  Najpierw nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „W Dolinie Narwi” pod hasłem „Owady w Dolinie Narwi”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I, II, III ze Szkoły Podstawowej w Zabłudowie, Złotorii i Kruszewa. Wszystkie prace prezentowały się wyjątkowo i jury konkursu nie miało łatwego zadania, aby wyłonić zwycięzców.

Oto oni:

I miejsce – Dawid Brański
II miejsce – Hanna Szczygieł
III miejsce – Aleksandra Kosakowska
Wyróżnienie –  Natalia Sosnowska.

Następnie wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom II Gminnego Konkursu Przyrodniczego. Zwycięzcom gratulujemy!

Na koniec wspólnie z panią Marzeną Bielonko, pracownikiem NPN, udaliśmy się na wycieczkę w kierunku Narwi. Prowadziliśmy obserwację i podziwialiśmy zwiastuny wiosny: bociany, bazie, przylaszczki i owady budzące się do życia. Pogoda ostatecznie nie zawiodła.   O wrażeniach opowiadaliśmy przy wspólnym ognisku. Do zobaczenia za rok!

Urszula Kulesza, Ludgarda Gudel
SP Kruszewo