IX Marsz z Flagą i Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Religijnej

Po raz dziewiąty będziemy świętować w Choroszczy Dzień Flagi Rzeczypospolitej w formie „Marszu z flagą”. Przemarsz odbędzie się 2 maja i rozpocznie się o godz. 17.00. Wystartujemy z Placu Brodowicza przed Centrum Kultury i skierujemy się w kierunku kościoła, gdzie zostanie odprawiona zostanie uroczysta msza święta za ojczyznę. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w pokojowym, uroczystym przemarszu z flagą – bez barier, bez względu na różnicujące nas poglądy. Niech udział w Marszu będzie radosnym i szczerym wyrazem naszego patriotyzmu. Prosimy o zabranie ze sobą flag.

Bezpośrednio po nabożeństwie zapraszamy na XI Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Religijnej.

W kościele wysłuchamy koncertu znakomitych artystów: Adama Bańkowskiego (bas) i Adama Januszkiewicza (fortepian). Zaprezentują oni repertuar sakralny i patriotyczny. Koncert przeplatany będzie recytacją utworów patriotycznych w wykonaniu laureatów IX edycji konkursu „Słowo o Polsce”. Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Choroszczy, M-GCKiS, Pamięć i Tożsamość Skała oraz Parafia Rzymskokatolicka w Choroszczy.

 Adam Bańkowski – bas- baryton

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Umiejętności wokalne oraz pedagogiczne zdobywał pod okiem prof. nadzw. dra hab. Cezarego Szyfmana. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w roku 2008 w Chórze Politechniki Białostockiej prowadzonym przez prof. Wiolettę Miłkowską. Warsztat wokalny doskonalił podczas kursów prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu m.in.: Olgę Pasiecznik, Ewę Iżykowską, Bogdana Makala, Jarosława Bręka, Marka Rzepkę. W repertuarze posiada liczne arie oratoryjne, kantatowe i operowe. Podczas studiów czynnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez UMFC. W 2014r. brał udział w widowisku plenerowym The Fairy Queen w reżyserii Sebastiana Chondrokostasa. W 2016r. wcielił się w rolę Don Alfonso w studenckiej adaptacji opery W.A. Mozarta – Cosi fan tutte w reżyserii Pawła Chomczyka. Oprócz własnej działalności koncertowej współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto prowadzonym przez dr hab. Annę Moniuszko, oraz męskim zespołem śpiewaczym Schola Gregoriana Sancti Casimiri prowadzonym przez Mariusza Perkowskiego.

Adam Januszkiewicz jest absolwentem klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku). Studia ukończył z wyróżnieniem w roku 2007. Pracował również pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów polskich i zagranicznych, takich jak: Waldemar Malicki, Andrzej Jasiński, Joseph Banowetz, Wiktor Mierżanow, Kevin Kenner. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w szkołach muzycznych w województwie podlaskim – obecnie pracuje w szkołach w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem jako nauczyciel w klasie fortepianu i Akompaniator. Biorąc udział w licznych konkursach i przesłuchaniach jako akompaniator wielokrotnie został wyróżniony. Występował również jako pianista tutti z Filharmonią Kameralną w Łomży Jest również członkiem zespołu Passion Septet Ensamble koncertującego na terenie województwa podlaskiego i warmińsko mazurskiego oraz Duetu Fortepianowego Duo Concertante, który w kwietniu 2015 roku zdobył II Nagrodę w International Master Competition for Music Teachers w Warszawie.

W programie jaki wykonamy znajdą się kompozycje S.Moniuszki – kompozytora tworzącego „ku pokrzepieniu serc” podczas ciężkiego dla Polski okresu rozbiorów a także utwory sakralne m. in. J.S.Bacha, W.A. Mozarta wśród których nie zabraknie chwalebnej Ave Maria wprowadzającej w uroczysty nastrój Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypadającego na dzień 3 maja.

Laureaci konkursu „Słowo o Polsce”

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja i 3 maja.

„15 października 2003 roku do marszałka sejmu wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.”

Przed przybyciem zapoznaj się z regulaminem: REGULAMIN MARSZU