Kultura

Malarskie podróże Aleksandra Welsa zawitały do Choroszczy

W melancholijny aurą a rozedrgany od emocji przedwyborczych piątek 23 października szczególna pogoda zapanowała w galerii Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Jej wnętrze za sprawą współpracy z Galerią Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wypełniło artystyczne uporządkowanie i wspaniała wystawa „Wypraw w przeszłość” poświęcona malarstwu Aleksandra Welsa.

Wystawa była możliwa do zorganizowania dzięki pieczołowitemu zbieraniu jego dzieł przez Galerię im. Sleńdzińskich, Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku, rodzinę, wreszcie kolekcjonerów prywatnych. Miłość kolekcjonerów i dbałość instytucji pozwoliły na zaprezentowanie miłośnikom sztuk plastycznych w Białymstoku, Białowieży i wreszcie w Choroszczy obszernego, pięknego zbioru. Różne prace, mnogie techniki, tematy pokazujące śmiałość artystyczną i obszerne zainteresowania twórcze dają solidny przekaz o dorobku nieżyjącego od 39 lat Aleksandra Welsa. Był on jednym z założycieli i aktywnych działaczy białostockiego środowiska artystycznego po II wojnie światowej.

Mieszkańcy gminy licznie uczestniczyli w wernisażu, obficie dyskutowali o prezentowanych dziełach i nie kryli zadowolenia ze spotkania się ze sztuką Aleksandra Welsa. Na piątkowym wernisażu Przemysław Waczyński dyrektor Centrum dziękował Jolancie Szczygieł-Rogowskiej dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich za udostępnienie wystawy, dziękował Marcie Pietruszko kustosz oraz Izabeli Suchockiej współtworzącej z Moniką Tekielską-Chmielewską oprawę artystyczną wydarzenia. Organizatorzy słowa wdzięczności skierowali również do Wojciecha Błaszko – kierującego montażem oraz zespołu M-GCKiS.

Wystawę w Centrum Kultury i Sportu Choroszczy będzie można oglądać do piątku 20 listopada. Zapraszamy. Wstęp na wystawę jest wolny. Zapraszamy też do obejrzenia wernisażowej fotorelacji autorstwa Emilii Kosakowskiej i Zbigniewa Andruszkiewicza.

WJC, M-GCKiS

Aleksander Wels (1902-1976) – ur. w Warszawie, studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1948 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Do 1957 r. uczył w Liceum Technik Plastycznych w Białymstoku. Bohater kilkunastu wystaw indywidualnych oraz wielu zbiorowych, stały uczestnik plenerów białowieskich. Autor wielu realizacji sakralnych, m.in. projektów trzech ołtarzy do kościoła św. Rocha w Białymstoku, polichromii do kościołów w Chodorówce Nowej, Trzciannem, Bargłowie i Prostkach. Należał do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta.