Choroszcz – dla zdrowia i życia. Koperta Życia w Choroszczy

Przypominamy wszystkim mieszkańcom i zainteresowanym, że od 2018 roku Gmina Choroszcz oferuje Kopertę Życia. Jest to pakiet zawierający kartę informacyjną o naszym zdrowiu, przebytych chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach, a także danych kontaktowanych do nas oraz do naszych najbliższych. Dodatkowa nalepka – oznaczająca miejsce ulokowania koperty w domu, pozwala z łatwością ją znaleźć, gdy zdarzy nam się zasłabnięcie czy wypadek. Kopertę Życia można odbierać z Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Zapraszamy.

Czym jest Koperta Życia? Koperta Życia to forma plastikowego przeźroczystego opakowania – w kształcie koperty właśnie, odpowiednio oznaczonej, zapinanej na zatrzask, w której znajduje się Karta Informacyjna zawierająca nasze dane osobowe, informacje o przebytych przez nas chorobach, uczuleniach, alergiach, przyjmowanych lekach, a także inne istotne informacje o zdrowiu. Koperta Życia zawiera również dane kontaktowe do osób, które należy powiadomić, kiedy ucierpimy na zdrowiu.

Warto pamiętać, żeby informacje znajdujące się w Kopercie Życia były potwierdzone przez lekarza.

Komu służy Koperta Życia? Koperta Życia służy zarówno pacjentom – chorym, jak i służbom medycznym, sąsiadom czy też osobom ratującym nam życie, ponieważ informacje zawarte w Kopercie mogą posłużyć w sytuacjach nagłych zdarzeń zdrowotnych, wizyty służb ratunkowych czy w innych sytuacjach, w których szybka informacja o naszym zdrowiu może przyspieszyć leczenie lub nawet uratować nam życie.

Z reguły Koperty Życia są skierowane do osób starszych, przewlekle chorych – wyjaśnia Burmistrz Chroszczy Robert Wardziński – ale nie musi być to regułą. Z choroszczańskiej Koperty Życia mogą korzystać wszyscy, także na przykład osoby samotne, które na co dzień znajdują się w sytuacjach, kiedy informacja o zdrowiu może być niezwykle przydatna. Serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty, jaką swoim mieszkańcom zaoferowała Gmina Choroszcz.

Gdzie umieścić Kopertę Życia? Kopertę Życia możemy umieścić w szafce przy wejściu do mieszkania lub w lodówce, pamiętając jednak o tym, żeby to miejsce było widoczne, łatwo dostępne i nie trzeba było go szukać. Dodatkowo miejsce przechowywania Koperty Życia oznaczamy naklejką dołączoną do zestawu.

Gmina Choroszcz wraz z Radą Seniorów już w 2018 roku przygotowała mieszkańcom Kopertę Życia, która jest dostępna bezpłatnie w Urzędzie Miejskim w Choroszczy.

Ważne jest, by pamiętać, że Koperta Życia powinna być sukcesywnie uzupełniana i aktualizowana – w przypadku zmiany leków, czy zmiany przyjmowanej dawki, bądź też wykrycia innej choroby mogącej mieć znaczenie w sytuacji ratowania życia. Warto do Koperty Życia włożyć także kopie kart leczenia, wypisów ze szpitala oraz inne ważne dane na temat naszego zdrowia.

Bardzo się cieszę z tak przydatnej inicjatywy – przyznaje Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jestem dumny z tego, że Gmina Choroszcz może zaoferować swoim mieszkańcom ważne i funkcjonalne narzędzie pomagające ratować ludzkie zdrowie i życie.

UM