EdukacjaMiasto i Gmina

„Młodzi głosują” młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego

W kwietniu bieżącego roku Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy po raz kolejny zgłosiła swój udział w ogólnopolskim programie edukacji wyborczej „Młodzi głosują” koordynowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu  jest dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów, zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach w życiu dorosłym. Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Projekt „Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.
W maju rozpoczęliśmy w naszej szkole działania informacyjne i zachęcające do świadomego głosowania. Dominika i Partycja z klasy III b gimnazjum przygotowały prezentację multimedialną o Parlamencie Europejskim. Odwiedziły klasy VI, VII i VIII szkoły podstawowej oraz oddziały gimnazjalne i przedstawiły informacje na temat zasad funkcjonowania i uprawnień Parlamentu Europejskiego, kompetencji europosłów, ordynacji wyborczych oraz procedur głosowania. W niektórych klasach uczniowie zastanawiali się również nad cechami i predyspozycjami dobrego eurodeputowanego oraz próbowali określić, dlaczego udział w wyborach jest nie tylko prawem każdego obywatela, ale także jego powinnością.

Następnie została przeprowadzona akcja zachęcająca młodzież do udziału w szkolnym głosowaniu. W szkole pojawiły się plakaty informujące o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chętni uczniowie przygotowali ulotki i plakaty zachęcające do udziału w głosowaniu, które zostały rozwieszone w szkole. Należy podkreślić, iż przedsięwzięcie „Młodzi głosują” stanowi akcję edukacyjną i obywatelską, dlatego realizowane jest według zasad neutralności politycznej – Ordynacja Wyborcza do Parlamentu Europejskiego zabrania wszelkich działań o charakterze agitacji wyborczej na terenie szkół.

24 maja 2019 roku Szkolna Komisja Wyborcza przeprowadziła w naszej placówce młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnieni do głosowania w naszej szkole byli uczniowie klas VI, VII i VIII oraz oddziałów gimnazjalnych. Dla większości tych młodych osób było to pierwsze doświadczenie udziału w podjęciu hipotetycznej decyzji, która może wpłynąć na losy Unii Europejskiej i naszego państwa. Każdy z nich musiał zastanowić się, któremu z komitetów wyborczych chce powierzyć prawo reprezentowania Polski w  Parlamencie Europejskim, co jest korzystne dla niego, jak i dla innych obywateli.

Realizacja programu „Młodzi głosują” dostarczyła uczniom naszej szkoły podstawowej wiedzy obywatelskiej na temat kompetencji Parlamentu Europejskiego, uprawnień europosłów oraz  umożliwiła poznanie zasad przeprowadzania demokratycznych wyborów.

  Akcja „Młodzi głosują” była również świetną okazją do rozwijania aktywności młodzieży i kształtowania poczucia odpowiedzialności obywatelskiej. Uświadomiła uczniom, że głosowanie jest nie tylko przywilejem, ale także warunkiem sukcesu demokracji. Młodzież miała okazję przekonać się, że każdy głos jest ważny, a udział w wyborach to obywatelski obowiązek i podstawa demokracji.

WYNIKI MŁODZIEŻOWYCH WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHOROSZCZY

Lp.

Nazwa komitetu wyborczego

Liczba oddanych głosów

1.

KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

37

2.

KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

51

3.

KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI

28

4.

KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

78

5.

KKW LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

21

6.

KWW KUKIZ’15

22

Ewa Zalewska i Kamila Waszczuk