EdukacjaKulturaMiasto i Gmina

Co robią nasze gminne świetlice?

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy drugi rok z rzędu realizuje program „Kultura Dostępna”, który jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W naszych gminnych miejscowościach: Konowały, Złotoria i Barszczewo prowadzone są terenowe centra kultury, co robili w ostatnim czasie ich uczestnicy? Relacje poniżej: 


Konowały: W świetlicy w Konowałach nie próżnujemy i działamy równie intensywnie! Przez cały maj skupiliśmy  się na działalności rękodzielniczej. Tym sposobem spod naszych rąk wyszła niepowtarzalna kolekcja kolczyków z modeliny, naszyjników i bransoletek z kolorowych koralików, a nawet włóczki. Dodatkowo każdy z nas zaprojektował swój emblemat i umieścił go na ekologicznej lnianej torbie. Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy podczas Dni Choroszczy, a naszą wystawę można było zobaczyć w Centrum Kultury.

W czerwcu zaś przeszliśmy do długo wyczekiwanego przez uczestników bloku zajęć, czyli Gotowanie. Do tej pory przygotowaliśmy pyszne desery, między innymi ciasto z rabarbarem oraz smakowitą zupę – chłodnik z ogórków i botwinki, a także ciekawe dania z ziemniaków. Dodatkowo w ostatni czwartek miesiąca – podtrzymując tradycję – przygotowaliśmy piękne wianki z ziół.


Złotoria: Udowodniono naukowo, że w doborowym towarzystwie i przy ciekawie spędzonym czasie, czas szybciej płynie. W naszym wypadku niewątpliwie tak jest. Nim obejrzeliśmy się, minął nam maj, który w świetlicy upłynął nam wyjątkowo smakowicie. Przez cały miesiąc zbieraliśmy przepisy i gotowaliśmy najlepsze kuchenne specjały naszych mam i babć. Najlepsze i tak było testowanie smaku tych potraw, o czym niekiedy świadczyła frekwencja przekraczającą 30 osób na zajęciach. Efektem naszej miesięcznej pracy pochwaliliśmy się podczas plenerowej wystawy zdjęć w czasie Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Złotorii.

Czerwiec zaś to nowy blok zajęć – Zaanimowani, na których poznajemy i ilustrujemy podlaskie legendy. Dodatkowo też przyglądamy się pracy rolnika, a najciekawsze aspekty jego pracy również przenosimy na papier. Zaś z grupą dorosłą oddajemy się pracy rękodzielniczej i tworzymy obrazy za pomocą haftu krzyżykowego oraz różnego rodzaju plecionki. Efektem naszej pracy również się pochwalimy – już podczas XXX Jarmarku Dominikańskiego. 


Barszczewo: Maj i czerwiec w świetlicy w Barszczewie minął bardzo pracowicie. Oprócz poprawiania ostatnich ocen w szkole dzieci intensywnie dopracowywały wystawę ,,Kuchenne specjały”, którą zaprezentowaliśmy podczas Dni Choroszczy. Rozpoczęliśmy również nowe warsztaty pt. ,,Z igłą i nitką”, podczas których ozdabiamy lniane torby, tworzymy biżuterię i uczymy się szyć. W najbliższym czasie grupa zajmie się projektowaniem własnej kolekcji ubrań, które zaprezentują na pokazie mody dla rodziców. W przerwach od ciężkiej pracy dzieci odpoczywają bawiąc się na placu zabaw, jedząc pyszne lody i truskawki.


Odwiedziny w Ziołowym Zakątku:  W piątek 28 czerwca uczestnicy świetlic z Barszczewa, Złotorii i Konował uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce z dala od zgiełku miast i cywilizacji odwiedzając „Ziołowy zakątek” we wsi Koryciny, w którym życie wydaje się zwalniać i toczyć swoim leniwym tempem. Wśród tych przepięknych terenów mieli możliwość zapoznania się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru ziół, uczestnicy komponowali własne mieszanki herbaciane. Niewątpliwym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych uczestników wycieczki cieszył się plac zabaw oraz mini zoo, gdzie można było pobawić się między innymi z kozami, nakarmić króliki i świnki morskie.

Po pełnym wrażeń przemierzaniu ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego każdy mógł skosztować oryginalnych smaków przepysznych tradycyjnych lodów.

To była pierwsza w tej edycji wycieczka świetlic, ale na pewno nie ostatnia dlatego ciągle zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w zajęciach świetlic w Barszczewie, Złotorii i Konowałach.


Świetlice są otwarte w następujących dniach:

  • BARSZCZEWO – wtorek, czwartek – 1600-1900
  • KONOWAŁY – wtorek, czwartek – 1630-1930
  • ZŁOTORIA – poniedziałek, środa – 1700-2000