Mural ocalony!

„Mural historii miasta od 1459 roku”odzyskał blask. Znów możemy podziwiać go w pełnej krasie i przenieść się do czasów Chodkiewiczów, Branickich, Moesów. 

Namalowany w 2010 roku mural powstał przy współpracy Fundacji Spe Salvi i Błażeja Rusina. Na ścianie garażu przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Mickiewicza pojawiły się scenki z wielowiekowej historii Choroszczy: gród na skraju puszczy z czasów pierwszych Chodkiewiczów, nadanie praw miejskich, letnia rezydencja hetmana Branickiego, fabryka sukna i kortu, cerkiew Opieki Marki Bożej i kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, który wznieśli dominikanie. 

Przez blisko dekadę mural przypominał mieszkańcom o ich korzeniach. Nadgryziony zębem czasu tracił swój czar. Dzięki wsparciu Burmistrza Choroszczy udało się go zrenowować, by przez kolejne dziesięciolecia mówił o pięknej historii miasta i był atrakcją turystyczną. Błażej Rusin, autor muralu, przez kilka dni pracował nad malunkiem. W efekcie mural prezentuje się lepiej, a to za sprawą detali, które autor dodał do pierwotnej wersji. Dzięki tym zabiegom mural jest jeszcze piękniejszy i zaprasza w podróż przez wieki.