Z myślą o bezpieczeństwie choroskich pieszych

Mundurowi z białostockiej drogówki, tym razem wspólnie z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Łapach, w ramach działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo pieszych, sprawdzali czy zarówno kierowcy jak i niechronieni uczestnicy ruchu, czyli piesi przestrzegają przepisów. Przy okazji policjanci wręczali pieszym elementy odblaskowe. Wszystko po to, by zminimalizować ilość zdarzeń drogowych, których ofiarami jest ta grupa uczestników ruchu drogowego. Tym razem pod lupą mundurowych była Choroszcz.

Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego oraz dzielnicowi pełniący służbę w Choroszczy w ostatnim czasie przeprowadzili wspólne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Głównym celem tych „mieszanych”  patroli  jest zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Podczas przedwczorajszej akcji mundurowi bacznie przyglądali się zachowaniu na drodze zarówno kierujących jak i niechronionych uczestników ruchu. Szczególną uwagę funkcjonariusze tradycyjnie kładą na sprawdzanie, czy piesi po zmroku poruszają się po drogach z widocznymi elementami odblaskowymi. Każdorazowo przy braku odblasku wręczają go pieszemu informując, że poza terenem zabudowanych po zmroku należy takie elementy odblaskowe posiadać. Funkcjonariusze w rozmowach z pieszymi zachęcają do używania takich elementów zawsze i wszędzie, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!

Ponadto mundurowi z białostockiej drogówki by ograniczyć ilość zdarzeń drogowych cały czas wdrażają coraz to nowe przedsięwzięcia profilaktyczne. Tym razem do działań zaangażowali Białostocką Komunikację Miejską. W autobusach poruszających się po drogach Białegostoku wyświetlane są komunikaty ostrzegawcze kierowane do obu grup użytkowników dróg, zarówno do pasażerów autobusów – pieszych jak i do kierowców.

Nie dziwmy się więc, gdy na ulicach Białegostoku widzimy na autobusowych wyświetlaczach oprócz numeru danej linii, także komunikaty o treści „uważaj na pasach” czy „zwolnij przepuść pieszego”. Wszystko po to, aby w tym szczególnym, trudnym dla użytkowników dróg jesionno-zimowym czasie poprzez profilaktykę w zakresie ruchu drogowego zwrócić uwagę mieszkańcom miasta na ich bezpieczeństwo, a przez to ograniczyć liczbę nieszczęśliwych wypadków.

oprac. red. źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl