Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

W niedzielę 1 listopada Kościół rzymskokatolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień pamięci o Wszystkich Świętych, festum omnium sanctorum, jest jednym z najstarszych Świąt obchodzonych od początku chrześcijaństwa. Pierwotnie było poświecone męczennikom za wiarę, za Chrystusa. Święto ku czci męczenników, usankcjonował Papież Bonifacy IV. W choroszczańskim kościele msze św. rozpoczną się o 8:00 9:30 11:00 z procesją na cmentarz i o 18:00.

W poniedziałek 2 listopada odbędzie się Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To dzień szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to, jak przypominają kapłani prowadzący choroszczański portal parafialny, zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest “przedsionkiem nieba”. Msze św. rozpoczną się o 7:00, 9:30, 11:00 – msza święta na cmentarzu grzebalnym z możliwością poświecenia pomników, 18:00 msza święta za zmarłych fundatorów kościoła i kapłanów w posługujących w ciągu minionych 556 lat istnienia parafii.

Pełna zapowiedź wydarzeń na portalu parafii jest dostępna pod adresem: http://www.choroszcz.bialystok.opoka.org.pl/download/1_i_2_listopada_2015.pdf.

par., oprac. i fot. WJC