EdukacjaHistoriaMiasto i Gmina

„Śladami Branickich” zajęcia w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Uczniowie klasy 6 a udali  się w dniu 14 listopada 2019 roku pod opieką pani Ewy Zalewskiej i pani Kamili Waszczuk na wycieczkę do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Młodzież uczestniczyła tam w bardzo ciekawych zajęciach muzealnych, podczas których poszerzyła wiedzę na temat Jana Klemensa Branickiego i jego trzeciej żony Izabeli z Poniatowskich. Zwiedziła także apartamenty hetmana i jego małżonki oraz dowiedziała się, jak wyglądało życie codzienne w letniej rezydencji Branickich w XVIII wieku.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każdy zespół otrzymał rymowany przewodnik, który przeprowadził ich przez kolejne zadania jednocześnie utrwalając nowe wiadomości na temat rodu Branickich i ich letniej rezydencji. Dzieci rozwiązały zagadki i rebusy dotyczące portretów, herbów, obrazów oraz tradycji osiemnastowiecznych.

Na zakończenie zajęć grupy połączyły się, aby wspólnie wykonać ostatnie zadanie – rozwiązać hasło przewodnie spotkania.

Uczniowie pracowali z dużym skupieniem i zaangażowaniem, dzięki czemu szybko wykonali wszystkie polecenia. Spotkała ich za to nagroda. Pani kustosz oprowadziła klasę 6 a po ekspozycji znajdującej się na piętrze muzeum. Uczniowie zobaczyli kolekcję mebli polskich w stylu francuskim i angielskim z XIX wieku oraz liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany, zegary, świeczniki i dywany.

Zajęcia muzealne bardzo się wszystkim spodobały. Uczniowie miło spędzili czas, a przy okazji poszerzyli wiedzę o Janie Klemensie i Izabeli Branickich oraz życiu codziennym magnaterii w XVIII wieku

 

Amelia Rząca i Ewa Zalewska