KulturaMiasto i GminaSport

Rok w kulturze i sporcie

Rok 2019 można uznać za przełomowy w działalności Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zaszło wiele zmian, zarówno tych w przestrzeni, materialnych i namacalnych, jak i w sferze wydarzeń i imprez.

Rozpoczęliśmy ten mijający rok spektaklem dla dzieci w wykonaniu Teatru pod Orzełkiem „Kolędnicy”. Grono najmłodszych odbiorców mogło wkroczyć w nowy rok z pozytywnymi emocjami i kulturalnymi wrażeniami. Jeszcze więcej zabawy zarówno na dzieci, jak i ich rodziców czekało podczas Choinki Miejskiej, która została zorganizowana na placu przed Centrum Kultury i Sportu. Bajkowe postacie, elfy, diabeł, skrzaty, a przede wszystkim św. Mikołaj bawiły wszystkich przybyłych. Na przełomie stycznia i lutego także odbyły się dwa turnusy półkolonii zimowych, była to propozycja dla młodych mieszkańców gminy i miasta Choroszcz. Przez dwa tygodnie jeździliśmy w ciekawe miejsca, dzieci uczestniczyły w warsztatach, animacjach. Był to czas wypełniony dobrą zabawą i jednocześnie nauką poprzez doświadczenie. Styczeń to także obchody patriotyczne – rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Odbyły się one na zrewitalizowanym miejscu pamięci – Szubienicy. W styczniu także został zorganizowany wyjazd do Opery na przedstawienie „Turandot”.

Zimowy czas w M-GCKiS w Choroszczy to również wielkie przedsięwzięcie, jakim były obchody 100lecia odzyskania przez Choroszcz Niepodległości. Rocznica ta odbyła się pod patronatem realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości programu Niepodległej – czyli programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołanego w stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Kilka dni obchodów wypełnionych było przez wiele ciekawych wydarzeń tj.: wystawa 100 fotografii na 100lecie Niepodległości Choroszczy na Rynku 11 Listopada, wielki test wiedzy o Choroszczy, turniej sportowy 100 goli na 100lecie Niepodległości, wykłady, spotkania, został wydany specjalny folder „Choroszcz – drogi do Niepodległości”, a główne obchody zostały zorganizowane na pięknie odnowionym Rynku 11 Listopada w dniu 19 lutego 2019 roku, czyli dokładnie w sto lat odzyskania przez Choroszcz niepodległości.

Zrewitalizowany Rynek 11 Listopada stał się świadkiem wielu inicjatyw podjętych przez M-GCKiS w Choroszczy. W czasie letnim odbyła się na nim druga edycja Festiwalu Wzajemności, czyli cykl działań kulturalnych i sportowych skierowanych do wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta i gminy Choroszcz. Dwa razy w tygodniu w czasie wakacyjnym animatorzy M-GCKiS prowadzili warsztaty artystyczne i zabawy sportowe, ponadto odbyły się dwa plenerowe seanse filmowe, „Z miłości do Joey” (wspólnie z Akcją Katolicką) oraz „Sami swoi”, filmy były wyświetlane na ścianie podominikańskiego klasztoru. W ramach Festiwalu można było obejrzeć spektakl „Księżniczka na opak odwrócona” teatru z Bielska Podlaskiego oraz wysłuchać koncertu duetu „Wiatr”. Odmieniona po wielu latach przestrzeń Rynku zyskała nie tylko nowy wygląd, w końcu można było wykorzystać jej potencjał. Przestrzeń ta została szczególnie doceniona podczas Dni Choroszczy, które odbyły się w czerwcu. Główny koncert został zorganizowany na Rynku 11 Listopada właśnie, gdzie stanęła scena, ogródek gastronomiczny. W odmienionej przestrzeni przed kościołem Dni Choroszczy zyskały nową scenerię i głębsze znaczenie. Rynek przez to stał się przestrzenią spotkań, spędzania wolnego czasu oraz działań animacyjnych.

Ważnym działaniem, które w sposób namacalny zmieniło wygląd M-GCKiS w Choroszczy był projekt „Ucieczka z szuflady” finansowany przez Fundację Orlen Dar Serca. Zadanie to zostało zainicjowane przez Emilię Kosakowską, Eweliną Ramotowską, Karolinę Gołębiewską oraz Monikę Chmielewską-Tekielską. Polegał on na remoncie galerii Centrum Kultury i Sportu, która to przeistoczyła się w piękną przestrzeń do organizowania wystaw. W ramach projektu osoby z miasta i gminy Choroszcz, artyści, twórcy mogli pokazać swoje dzieła. Został zorganizowany cykl wystaw, średnio co dwa, trzy tygodnie ktoś inny prezentował swoją twórczość. Dzięki zaangażowaniu i odmianie, jaką przeszła galeria – całe Centrum Kultury i Sportu zyskało na jakości, a miejsce stało się bardziej przyjazne i reprezentacyjne.

Jest to niewątpliwie fenomen na skalę ogólnopolską, bowiem jest to galeria społeczna, stworzona przez aktywne osoby w gminie Choroszcz oraz dla takich osób. Galeria ma formułę otwartą, zapraszamy wszystkich twórców do prezentowania swoich prac.

Istotnym projektem, dzięki któremu Centrum Kultury i Sportu wiele zyskało był projekt finansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura domów kultury”. Dzięki temu działaniu zyskaliśmy nowe wyposażenie, zaopatrzyliśmy się w nowe sprzęty, który służą nam, ale przede wszystkim mieszkańcom i mieszkankom miasta i gminy Choroszcz oraz wszystkim odwiedzającym naszą instytucję. Projekt ten został dofinansowany z budżetu Gminy Choroszcz. Zostało zakupione nowe oświetlenie, krzesła, lustra, sprzęt do odtwarzania muzyki. Została doposażona także sala plastyczna oraz zakupiona perkusja. Wszystko jest użytkowane podczas spotkań i zajęć w M-GCKiS. Zakupiliśmy telewizor, na którym możemy prezentować naszą ofertę, zdjęcia, filmy z działalności M-GCKiS. Zaopatrzyliśmy się w nowe urządzenie wielofunkcyjne, ksero, skaner, drukarkę. Udało się także kupić nowe komputery do biura. Dzięki temu praca nasza zyskała nową jakość, a dzięki temu w bardziej komfortowych warunkach możemy służyć wszystkim odwiedzającym nasze Centrum.

Niezwykle ważnymi działaniami były dwie flagowe imprezy organizowane przez M-GCKiS w Choroszczy, a które w tym roku obchodziły swój jubileusz. Był to 30. Jarmark Dominikański oraz 20. Dzień Ogórka w Kruszewie. Jarmark Dominikański to letnia impreza, przyciągająca tysiące uczestników, odbywa się w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych. W 2019 roku gwiazdą był zespół „Chłopcy z Placu Broni”. Zagrał także zespół „Czeremszyna” oraz SamoHa. Ponadto wśród alejek z rękodziełem przechadzała się ze swoją tradycyjną muzyką Kapela Miód na Serce, odbyły się warsztaty tkaniny dwuosnowowej oraz garncarskie. Zanotowaliśmy wyjątkową liczbę przybywających, zróżnicowane występy, towary na stoiskach cieszyły każdego. Powoli chcemy, by Jarmark zyskiwał nową formułę, zależy nam, by miał on charakter bardziej ludowy i tradycyjny wzorem najlepszych jarmarków w Polsce. Podczas 20. Ogólnopolskiego Dnia Ogórka w Kruszewie wystąpił zespół „Chłopcy z Nowoszyszek”, Klepaczanki, Rytmy Czasu oraz Forti. Został zorganizowany pokaz mody inspirowanej folklorem. A chętnych z Białegostoku dowoził specjalny zabytkowy autobus Ogórek. Na placu przed szkołą Kruszewie rozstawili się liczni wystawcy, z lokalnymi produktami, rzemiosłem, rękodziełem oraz innym towarem. Odbyły się konkursy na rzut ogórkiem, jedzenia ogórków na czas, a także na najdziwniejszy ogórek, najcięższy, najdłuższy. Cała feta cieszyła tłumnie przybywających uczestników. Tegoroczny Dzień Ogórka był wyjątkowy także ze względu na to, iż w jego organizację bardzo aktywnie włączyli się mieszkańcy Kruszewa. W końcu był on wielkim wspólnym świętem naszych lokalnych produktów.

Ponadto w czasie letnim zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Miejskim festyny: Powitanie wakacji oraz Pożegnanie wakacji. Całe rodziny mogły korzystać z wielu atrakcji, animacji, darmowych lodów, ogniska. Także w wakacje dzieci mogły uczestniczyć w dwóch turnusach półkolonii letnich. Półkolonie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, zawsze jest bardzo dużo chętnych ze względu na atrakcyjny program, ale także niewysoką cenę dzięki temu, że są one wspierane z budżetu Gminy Choroszcz.

Rok 2019 był ważnym rokiem dla naszego zespołu Rytmy Czasu. Zespół pod kierownictwem pana Jerzego Tomzika obchodził 15lecie istnienia. Zespół działa pod skrzydłami M-GCKiS w Choroszczy, skupia w swych szeregach młodzież z gminy i miasta Choroszcz. I cały czas jest otwarty na nowych członków.

Także nasza Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła okrągły jubileusz, 70lecia działalności. Obchody tego wydarzenia były połączone z Narodowym Czytaniem. Z tej okazji kilkadziesiąt osób spotkało się w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Zebranych powitała Elżbieta Wróblewska, kierownik Biblioteki, która w swym wystąpieniu przedstawiła historię i działalność tej instytucji. Warto przypomnieć, że po II wojnie światowej (1949 r.) w nowej rzeczywistości politycznej ta Biblioteka mieściła się w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W początkowym okresie odegrała ona dużą rolę w walce analfabetyzmem. Zmieniali się kierownicy i pracownicy tej Biblioteki, jej siedziba, księgozbiór i wyposażenie. Obecnie jest to prężna instytucja, działająca w strukturach M-GCKiS w Choroszczy, skomputeryzowana, o bogatym księgozbiorze i rozpoznawalna w powiecie białostockim i regionie. Organizuje cykliczne Dyskusyjne Kluby Książki, spotkania z autorami, prowadzi także bibliotekę dziecięcą, posiada dwie filie w Barszczewie i Klepaczach.

Mieszkańcy i mieszkanki gminy i miasta Choroszcz interesują się teatrem, a Centrum Kultury i Sportu stara się odpowiadać na te potrzeby. Często zatem zapraszamy różnorakie teatry. Bardzo ważnym wydarzeniem w M-GCKiS w Choroszczy był występ Teatru Wierszalin w ramach Objazdu Mickiewiczowskiego. Wystawił on u nas spektakl „Dziady – noc druga”. Było to niezwykłe misterium, pełne emocji i symboliki oraz spotkanie z klasyką literatury polskiej. M-GCKiS w Choroszczy stara się także wspierać niekomercyjne inicjatywy . Kierując się tą ideą zaprosiło w tym roku amatorski teatr z Tykocina, który wystawił autorską sztukę „Tango Tykocin”. Każdy mógł odczytać sens tego przedstawienia na swój sposób. Bo przecież każdy z nas ma swoją własną opowieść. Prawdziwą, czy zmyśloną. To nieistotne. Chodzi o to, żeby spróbować opowiedzieć ją jak najlepiej. Współpracujemy także z Operą Podlaską, dzięki czemu organizujemy kilka razy w roku wyjazdy na spektakle na promocyjnych warunkach. W tym roku gościliśmy także amatorski teatr z Bielska Podlaskiego „M.A.S.K.”, odegrał on spektakl na Rynku 11 Listopada pt. „Księżniczka na opak odwrócona”. Mamy także ofertę dla najmłodszych, raz w miesiącu w roku szkolnym organizujemy sobotnie poranki teatralne dla dzieci. W ciągu 2019 roku mogliśmy także pośmiać się podczas występów kilku kabaretów: Rewers, Czwarta Fala czy Kabaret Łowcy.B.

Ważnym wydarzeniem w tym roku była III już edycja Festiwalu Fantastyki Chorcon. W 2019 roku na uczestników czekały różnego rodzaju atrakcje jak choćby sesja pokazowa RPG. Na terenie festiwalu działała wypożyczalnia gier, gdzie każdy z uczestników mógł wypożyczyć grę z zasobów centrowych, a także dzięki wsparciu naszych partnerów z ich kolekcji. Każdy miłośnik sesji mógł wziąć udział w sesjach RPG i LARP prowadzonych przez mistrzów gier. To nie koniec atrakcji jakich można było doświadczyć na konwencie. Podlaskie Konwent nie stoi w miejscu i również idzie z duchem czasu, dlatego też w tym roku mieliśmy stoisko z wirtualną rzeczywistością, gdzie można było się przenieść w inną rzeczywistość m.in. postrzelać z łuku. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także bitwa w formacie battle royale, która odbywała się na pobliskim placu zabaw. Na koniec warto również wspomnieć, że w ramach festiwalu odbył się nieoficjalny turniej z nagrodami „Rosyjskiej Ruletki” oraz konkurs wiedzy z s.f. Wszyscy odwiedzający mogli zrobić sobie profesjonalne zdjęcie w studio FOTON, które powstało w pracowni fotograficznej działającej przy centrum kultury. Jest to festiwal organizowany przy dużym wsparciu członków Klubu Gier, który działa w Centrum Kultury i Sportu.

Zaczęły odbywać się spotkania w formie kawiarenek historycznych, współorganizowanych z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy. Są to spotkania, podczas których można wiele dowiedzieć się o historii naszego regionu. Zapraszani są specjaliści zajmujący się na co dzień tematyką lokalnych historii., ale także świadkowie historii i rekonstruktorzy. Spotkania mają charakter otwarty, odbywają się przy symbolicznych kawie i ciastku.

W 2019 roku został zrealizowany projekt „Terenowe Centra Kultury”, była to już druga edycja, finansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Polega on na uruchomieniu zajęć, warsztatów, spotkań w świetlicach wiejskich tak, by tamtejsi mieszkańcy mogli w pełni korzystać z atrakcji kulturalnych, a nieraz jest to utrudnione ze względu na brak transportu czy po prostu czasu. W ramach tego projektu przyjechał także Teatr Małe Mi ze swoimi interaktywnymi spektaklami. Odbyły się także wyjazdy do warszawskich muzeów, wizyta w Operze Podlaskiej.

Przykładamy ogromne znaczenie do współpracy z ogólnopolskimi instytucjami. Naszym partnerem jest Narodowe Centrum Kultury. Dzięki naszej prężnej działalności oraz temu, że jesteśmy w Polsce rozpoznawalni, spotkało nas nie lada wyróżnienie, jakim była możliwość zorganizowania dla uczestników programu „Zaproś nas do siebie 2019” z całej Polski wizyty studyjnej razem z Grajewskim Centrum Kultury. Dzięki temu mogliśmy pokazać to, co u nas, ale także w całej gminie najważniejsze. Zaprezentowaliśmy naszą działalność, blaski pracy w kulturze oraz atrakcje w okolicy. Ponadto mieliśmy okazję uczestniczyć w innych wydarzeniach organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, była to Giełda Projektów w Kielcach, czyli doroczne spotkanie ludzi kultury z całej Polski. Mieliśmy tam okazję wymienić się doświadczeniami, uczestniczyć w ciekawych warsztatach, poznać wiele projektów. Braliśmy udział także w konferencji „Wolontariat w kulturze”, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Była to przestrzeń do dyskusji, rozmów i inspiracji. Pragniemy nadmienić w tym miejscu, że w M-GCKiS w Choroszczy działa grupa wolontariuszy, która aktywnie wspiera naszą działalność. W ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury bierzemy udział w programie „Praktykuj w kulturze”, który polega na pozyskiwaniu stażystów, pomaganiu im w procesie poznawania pracy w kulturze. Tutaj jesteśmy stawiani za wzór dla innych z czego jesteśmy ogromnie dumni.

Budynek i otoczenie naszego Centrum Kultury i Sportu są na tyle atrakcyjne, że nieraz w tym roku stawał się scenerią teledysków znanych artystów. Remont Placu Brodowicza, przy którym znajduje się nasze Centrum sprawił, że jesteśmy bardziej widoczni i stał się on niemal wizytówką Choroszczy.

Bardzo ważną dziedziną działalności M-GCKiS w Choroszczy jest Gazeta w Choroszczy. Redakcją zajmuje się nowy Redaktor Naczelny: Wojciech Jastrzębski, a składu dokonuje Monika Tekielska-Chmielewska. W tym roku wydaliśmy 7 numerów papierowych. Ale cały rok jest prowadzony internetowy portal Gazety w Choroszczy. Pojawiają się tam codziennie informacje z życia miasta i gminy Choroszcz.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy idzie z duchem czasu i mamy profile na tak popularnych portalach społecznościowych, jak: Facebook, Instagram, a nawet TikTok.

Jeśli chodzi o wydarzenia sportowe – także nie próżnowaliśmy. Tradycją stały się biegi: z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zimą odbyła się Choroszczańska Liga Halowa, latem Wakacyjna Liga Szóstek, ponadto organizowane są liczne turnieje strzeleckie, działa Orlik i odnowiony Stadion Miejski.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu organizuje jak co roku cykliczne zajęcia: plastyczne, fotograficzne, fitness, biblioteczne, taneczne, baletowe, nauki gry na gitarze, perkusji i pianinie. W tym roku pojawiły się nowości w ofercie: szermierka dla młodzieży oraz „Lekcje etnografii”. Z zajęć tych korzystają można by rzec wszystkie pokolenia, począwszy od najmłodszych uczestników zajęć bibliotecznych, tanecznych, poprzez młodzież, dorosłych, aż po seniorów. Nasza oferta jest bogata i atrakcyjna także ze względu na niskie ceny, gdyż w znacznym stopniu jesteśmy dotowani przez Urząd Miejski w Choroszczy.

Działalność Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy to zajęcia edukacji kulturalnej i sportowej oraz wydarzenia kulturalne. Centrum Kultury czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 21:00, a w soboty od 8:00 do 16:00. Wiele działań realizujemy samodzielnie, wspieramy przez realizację techniczną wiele spotkań różnych organizacji, uroczystości, sesje Rady Miejskiej. Mamy swój sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy oraz wykwalifikowaną kadrę, która stara się pomagać w wielu kwestiach. Wciąż próbujemy udoskonalać swoje zaplecze, piszemy różne projekty. W 2019 także zgłosiliśmy projekt w Budżecie Obywatelskim Miasta Choroszcz, za każdy oddany głos na nasz projekt pragniemy podziękować.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu realizuje około 300 wydarzeń i imprez w roku. Jesteśmy otwarci na nowe możliwości współpracy, chcemy wciąż podejmować wyzwania, by dostarczać wszystkim pozytywnych kulturalnych i sportowych wrażeń i emocji.

Dziękujemy lokalnym partnerom za serce i wsparcie: Burmistrzowi Choroszczy, który wspomaga nasze działania, Szkole Podstawowej w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowemu im. Jana Pawła II, Zakładowi Energetyki Cieplnej, Wodnej i Kanalizacyjnej, SPP Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Choroszczy i MONAR-owi w Zaczerlanach. Dziękujemy za współpracę Towarzystwu Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość Skała, harcerzom z Choroszczy. W tym roku wsparli nas także sponsorzy: Radio Komfort, Dwór Czarneckiego, Restauracja Forma, Adam Masłowski, Milatrans, Koba, Budmex Krzysztof Otapowicz, Schody Chudziński, Zakład Stolarsko Tapicerski Styl Snu, Świder, Granmal, Casablanca Catering, Kaja Oświetlenie, Kabo, Wędzarnia Kruszewo, Dachy Podlasia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają kulturę i sport w gminie Choroszcz. Nie spoczywamy na laurach i planujemy już kolejne wydarzenia. Naszym celem jest praca na rzecz kultury i sportu, którą chcemy realizować przy współpracy z mieszkańcami gminy. Zapraszamy już w Nowym 2020 Roku.