Szczepienie lisów – wiosna 2020

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż w terminie od 18 do 23 maja 2020 r. zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących w akcji wiosennej 2020 roku.

Aby skutecznie zwalczać wściekliznę, na terenie województwa podlaskiego zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących – metodą zrzutów z samolotów.

Warto pamiętać, że:

– zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm, są grubości ok. 1,5 cm oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką;|

– zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp., z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych;

– prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;

– szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących;

– dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza med.

– po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych –  trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.