Miasto i Gmina

Choroszczańska adopcja ogrodnicza

Choroszczańska adopcja ogrodnicza

Moje miasto na rogatkach niejasne
W centrum wyjaśnione, marmurowe
Bankomatowe moje miasto z wyobraźnią
Wykute, mostami zasnute

Ten fragment piosenki Marii Peszek „Moje miasto” choć o Warszawie, można przypisać również Choroszczy. Infrastruktura naszego miasteczka staje się coraz bliższa charakterem dużym centrom miejskim. Jest estetyczniej i nowocześnie. Trochę nam dalej natomiast do miejskich wspólnotowych zwyczajów, akcji społecznych czy świadomości ekologicznej, a jest z czego czerpać! Spójrzmy np. na „Ruch Guerilla Gardening, zwany w Polsce Miejską Partyzantką Ogrodniczą, który polega na zazielenianiu miasta. W tym miejscu warto przypomnieć, że mieszkańcy Choroszczy już mają za sobą swój „zielony” udział.

Pierwszym ważnym krokiem był nasz głos w Budżecie Obywatelskim 2020 za nasadzeniem 100 drzew w Choroszczy. Z racji na komplikacje związane z pandemią, realizacja projektu została przesunięta – odbędzie się w 2021. Zróbmy coś już dziś. Zaadoptujmy donice!

Kto mieszkający w mieście lub miasteczku nie widział w swojej okolicy, na osiedlu, placu, przy bloku donicy na kwiaty? Zwykle jest szara, betonowa i obrośnięta zielem. Jest mocna lecz lata świetności dawno ma za sobą, a kiedyś tak pięknie umilała spacer przechodniom mieniąc się kolorami kwiatów, które pszczołom zapewniały nektar i wabiły motyle. Dlaczego nie powrócić do tego dziś?

Co możemy zrobić:

  1. Znajdź donicę do której Ci blisko i będziesz w stanie jej doglądać.

  2. Wyrwij z niej chwasty, jeśli są tam kwiaty, zostaw je.

  3. Jeśli jest taka potrzeba uzupełnij donicę ziemią.

  4. Zasiej lub zasadź kwiaty lub zioła według uznania.

  5. Oznacz tabliczką na patyku „Ta rabatka ma opiekuna” wg własnego projektu lub gotowego (wzór tabliczki do pobrania).

  6. Podlej czasem swoją rabatkę. *

  7. Gdy już zaadoptujesz donicę zrób jej zdjęcie i zamieść w komentarzu pod tym wydarzeniem. Zobaczmy ilu nas jest. Zainspirujmy innych!

    * Proponujemy by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić do swojej donicy przed wyrzuceniem.

Niech to co zwane niczyim stanie się naszym i pięknym!

Więcej o Guerilla Gardening, zwanym w Polsce Miejską Partyzantką Ogrodniczą: http://zielonemiasto.org/miejska-partyzantka-ogrodnicza/

Akcja odbywa się za zgodą magistratu i spółdzielni.

TABLICZKA DO DRUKU

INSTRUKCJA:

ZNAJDŹ ZAROŚNIĘTĄ DONICĘ
WYRWIJ CHWASTY
DODAJ ZIEMI LUB WZRUSZ STARĄ
ZASADŹ KWIATY
PODLEJ!
WBIJ TABLICZKĘ POBRANĄ Z NASZEJ STRONY
I OPIEKUJ SIĘ AŻ WYROŚNIE