HistoriaMiasto i GminaWydarzenia

Uczcijmy w Choroszczy Bohaterów sprzed 100 lat

100 lat temu Niepodległą obronili ludzie z całego kraju. Profesjonalni wojskowi, przeszkoleni żołnierze, jak i tak zwani zwykli obywatele. Kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Walczyli w centrach miast i na peryferiach leśnej głuszy, na froncie i poza nim. W głównym nurcie walk, jak długo po nim. 100 lat to cały wiek, cała epoka, ale to nie znaczy, że już nieosiągalna i zastygła w niepamięci. My, współcześni jesteśmy spadkobiercami tamtych Mężów. Namacalnie – poprzez wciąż trwałe więzy krwi oraz przechowywane wspomnienia i pamiątki o rodzinnych Bohaterach, jak i symbolicznie – poprzez służbę pamięci o Ojcach Niepodległości. Na uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego i uczczeniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprasza Burmistrz Choroszczy.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Choroszczy w sobotę 15 sierpnia 2020 r. i skupią się na Rynku 11 Listopada w Choroszczy.

Choroszczańskie uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 Msza Święta za Ojczyznę, celebrowana w Kościele Parafialnym Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Następnie ok. godz. 12.00, przed Pomnikiem „Poległym w walkach za Wolność Ojczyzny”, odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne. Z kolei wieczorem na płycie Rynku 11 Listopada w Choroszczy o godz. 20.30 zapraszamy na kino plenerowe i seans z filmem „Legiony” w reż. Dariusza Gajewskiego.

Opis filmu „Legiony”:

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony” – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu. Film jako jeden z 19 tytułów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych (źródło: kinoswiat.pl).

Na choroszczańskie uroczystości Święta Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapraszamy mieszkańców Gminy Choroszcz oraz wszystkich zainteresowanych.

Ze względu na panującą pandemię COVID-19 i nasilającymi się przypadkami zakażeń, prosimy wszystkich uczestników o bezwzględne zachowanie wszelkich obostrzeń sanitarnych:

zachowanie dystansu społecznego, co najmniej 2-metrowego,

zasłanianie ust i nosa (za pomocą maseczki, przyłbicy, chusty lub szalika), zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego wszyscy JESTEŚMY ZOBOWIĄZANI DBAĆ O SIEBIE ORAZ BRAĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA INNYCH. To nasz dzisiejszy patriotyczny obowiązek.