Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W dniu 17.08.2020 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Biblioteka Publiczna zorganizowała  drugie w tym roku spotkanie DKK.

Pandemia wdarła się w naszą codzienność i zatrzasnęła drzwi miedzy nami, a Klubowiczkami, jednak mimo strachu przed wyjściem poza bezpieczną przestrzeń, udało nam się zmobilizować stałe czytelniczki do spotkania i podzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek, za które Książnicy Podlaskiej serdecznie dziękujemy.

Książka od której Panie rozpoczęły dyskusję to „Kobieta w wielkim mieście”. Katarzyna Olubińska zaprosiła do rozmów kobiety znane. Lekturę pochłania się szybko, być może dlatego, ze w wyborach i decyzjach poszczególnych  bohaterek można odnaleźć własne odbicie i coś co towarzyszy przez całe życie każdej z nas- wiara i przebaczenie.  Przebaczenie wiąże się z pogodzeniem z przeszłością, odpuszczeniem niechlubnych poczynań  sobie lub innym.  Dopóki tego nie uczynimy żyjemy w ciągłym napięciu, strachu z długim cieniem za plecami. Tak zdaje się funkcjonować bohaterka „Stażystki” autorstwa Alicji Sinickiej.  Niedomówienia, nieoczywistość , zaskoczenie  – tak w skrócie można opisać ten thriller. Intryga, zakrawające o masochizm relacje i  ciągłe napięcie czy główna bohaterka ujdzie z tego bez szwanku.  Fabuła stworzyła nam pole do dyskusji o drogach zawodowych młodych kobiet.  Padły wnioski, że potencjał zawodowy kobiet często jest niedoceniany, że nierówności płacowe  na tych samych stanowiskach są powszechnym zjawiskiem, za tą samą pracę wynagrodzenie kobiet względem mężczyzn jest procentowo niższe. 

W „Stażystce” głównymi bohaterkami są kobiety, ich zmagania, ich emocje i działania. To kobieta jest źródłem i celem obsesyjnych pragnień. Te dążenia prowadzą do tajemniczego zaginięcia dziewczyny, bohaterki „Zjazdu Absolwentów” Guillaume Musso.  Książka, co ciekawe, oceniana różnorodnie,  wielu fanów  twórczości Musso pisze, że pozycja ta, dostarczyła im rozczarowania, z kolei część podtrzymuje opinie o  kunszcie jakim dysponuje pisarz. Choroszczańskie Klubowiczki zgodnie wystawiły słowną pozytywna ocenę powieści. Co prawda wolno rozwijająca się akcja, nużące opisy przeszłości mogą osłabiać napięcie wokół głównego wątku, ale zdecydowanie warto po nią sięgnąć. 

Spotkania DKK  są przestrzenią, w której wymieniamy się nie tylko spostrzeżeniami na temat danych pozycji, są miejscem do dzielenia się doświadczeniami, emocjami, poglądami, wszystko to dzięki książkom.

tekst: Olga Szutkiewicz-Gola