EdukacjaMiasto i GminaWydarzenia

Nowy rok szkolny 2020/2021 – nowy po wielokroć

Poranek 1 września 2020 roku i pierwszy dzwonek przypomniały wszystkim uczniom, że nowy rok szkolny czas zacząć. Nowy po wielokroć. Dla niektórych to kolejny rok nauki, ale jakże inny od poprzednich, a dla innych – pierwszy. Jaki będzie? Co przyniesie? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, której społeczność, podobnie jak uczniowie i nauczyciele w całym kraju po 6. miesiącach przerwy wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Z nadzieją na jego utrzymanie.

W nowy rok szkolny społeczność SP Choroszcz weszła pełna nadziei, że będzie on przede wszystkim bezpieczny i wolny od chorób. Że uda się utrzymać stacjonarny tryb nauki, który daje zdecydowanie więcej niż indywidualne spotkania on-line. Ze względu na zmiany w II półroczu ubiegłego roku, trzeba też nadrobić powstałe gdzieniegdzie zaległości. Jednak przede wszystkim tegoroczne wysiłki nauczycieli skupią się na kształceniu cyfrowych umiejętności uczniów, w zakresie bezpieczeństwa i higieny.

Swoich dawnych i nowych kolegów 1 września br. przyszli odwiedzić niemal wszyscy uczniowie SP Choroszcz. Ze względu na COVID, klasy kontynuujące naukę bezpośrednio weszły z nauczycielami do sal, a 4-klasiści, 1-klasiści i uczniowie „zerówek”, czyli te roczniki, które rozpoczynają naukę, najpierw osobno poznały swoich wychowawców, a dopiero potem wyruszyły na „podbój” nowej szkoły. Była to swego rodzaju lekcja życia, ponieważ dzieciom nie towarzyszyli rodzice. Ale nie ma co się martwić: zarówno Dyrekcja, jak i nauczyciele otoczyli troskliwą opieką swoich podopiecznych.

I tak będzie z pewnością przez najbliższe 10 miesięcy. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzmy przede wszystkim zdrowia i bezpiecznej nauki. Niezawodnych przyjaźni na długie lata. I przekonania, że możliwość uczenia się to realna przygoda i prawdziwy przywilej.

Nowy rok szkolny 2020/2021 – życzenia Burmistrza

Nie będzie przesadą, jeśli określimy, że dla nas wszystkich jest to rok niepewności. Już początek roku kalendarzowego 2020 oraz II półrocze poprzedniego roku szkolnego, naznaczone zostały pandemią koronawirusa COVID-19 i pokazały, że nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, utrwalony porządek w jednej chwili mogą stanąć pod znakiem zapytania. A rzeczywistość może być zmienna, nieprzewidywalna i wymagać od nas nieustannego dostosowywania się do nowych warunków.

Niezależnie od zewnętrznych okoliczności, cieszę się, że Uczniowie i Nauczyciele w naszej gminie mogą rozpocząć nowy rok szkolny w sposób tradycyjny: poprzez osobiste spotkania, naoczne poznanie nowych twarzy, bezpośrednie odnowienie relacji z kolegami i więzi z przyjaciółmi. Doceńmy ten przywilej. I z całą troską dbajmy o niego.

Życzę nam wszystkim, abyśmy w ciągu najbliższych 10 miesięcy roku szkolnego cieszyli się ze wspólnych spotkań na lekcjach i dodatkowych zajęć, abyśmy byli uważni jeden wobec drugiego, okazywali sobie zrozumienie, zaufanie i życzliwość. Niech nauka będzie przygodą, w którą zaangażowani będziemy wszyscy razem, w której wspólnie uczniowie z nauczycielami i rodzicami będą dla siebie cierpliwymi przewodnikami. Przede wszystkim jednak życzę nam wszystkim dobrego zdrowia.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice! Życzę Wam, abyście w nowy rok szkolny 2020/2021 weszli z radością i nowymi pomysłami. Niech codzienne zaangażowanie i wysiłek kreatywnie rozwijają i mądrze wszystkich uczą.

Robert Wardziński
Burmistrz Choroszczy