HistoriaWydarzenia

Konkurs genealogiczny „Moje archiwa rodzinne”

Przodkowie żyją w nas tak długo jak trwa pamięć o nich. Składamy hołd ich życiu wspominając wspólne chwile oraz pielęgnując pamiątki po nich zachowane. Każda fotografia, list, dokument urzędowy czy wypis z akt, to realne poświadczenie tego, że oni kiedyś żyli, a ich cząstka trwa nadal.

Biorąc pod uwagę trudną historię naszej ojczyzny, straty materialne jakie ponosiła w wyniku toczonych konfliktów, chcemy ponownie zachęcić – w szczególności młodzież szkolną – do dbania o pamięć, przede wszystkim pamięć o swojej rodzinie. Doceniajmy naszych przodków oraz ich wkład w nasze losy.

Prostą, ale i najlepszą metodą utrwalenia historii rodu jest przygotowanie drzewa genealogicznego, które w przyszłości można będzie pokazywać potomnym. My, organizatorzy konkursu, chcemy, by było ono szczególne – bo przygotowane w oparciu o Wasze archiwa rodzinne. Przeszukajcie komody i strychy. Pokażcie swoje archiwalia rodzinne i zbudujcie własne drzewo genealogiczne. Napiszcie biografie swoich dziadków i pradziadków. Dla twórców najbardziej okazałych, najbardziej starannie wykonanych i najciekawszych prac przygotowaliśmy cenne nagrody.

Zapraszamy do udziału w konkursie, który organizuje Archiwum Państwowe w Białysmstoku. 

Konkurs organizowany jest z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy będą podzieleni na 3 kategorie wiekowe:

Kategoria I – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej;
Kategoria II – uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej;
Kategoria III – uczniowie szkół średnich;

Pliki do pobrania: