Czy umiesz gwizdać Joanno? Relacja ze spektaklu

W sobotę 26 września 2020 roku na auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w ramach tegorocznej edycji programu TEATR POLSKA wystawiony został kameralny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” skierowany do dzieci już od 5 roku życia.

Trasa tegorocznej edycji Teatr Polska jak co roku jest bardzo szeroka, to aż 146 pokazów, które na przełomie września i listopada goszczą w 79 miejscowościach, gdzie dostęp do teatru instytucjonalnego jest na swój sposób ograniczony m.in. przez odległość, przyczyny ekonomiczne czy też trudność w połączeniach komunikacyjnych. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy umiesz gwizdać , Joanno?” to kameralny, familijny spektakl, który został wystawiony przez dwójkę aktorów z Teatru Guliwer z Warszawy. Przedstawienie to było sceniczną adaptacją książki Ulfa Starka – szwedzkiego autora literatury dla dzieci. Familijny spektakl, który w sobotnie popołudnie miała okazję obejrzeć choroszczańska widownia to mądra, pouczająca opowieść o potrzebie bliskości, o starości, o przypadkowym spotkaniu dwójki ludzi, które przeradza się we wspaniałą, pełną przygód przyjaźń. Poruszony zostaje również wątek pożegnań – smutnych, aczkolwiek pięknych. Spektakl traktuje też o tym, że warto kolekcjonować wspomnienia i łapać każdą chwilę.

Scenografia do spektaklu została stworzona za pomocą prostych ale i zarówno bardzo pomysłowych elementów. Podczas spektaklu można było zobaczyć i poznać trzy rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski, co czyni go jeszcze bardziej ciekawym i nietuzinkowym.

Chwilę po przedstawieniu i oklaskach zwieńczających to pełne emocji dzieło, uczestnicy – zarówno najmłodsi jak i nieco starsi – mieli okazję zamienić kilka słów z aktorami Teatru Guliwer, poznać technikę podstawy techniki lalkarskiej oraz zobaczyć z bliska każdą z lalek występującą w tym spektaklu .

Teatr Guliwer z Warszawy zaraz po spektaklu w Choroszczy wyruszył w dalszą trasę w ramach programu Teatr Polska , która zakończy się 22 października w Nowej Soli.

(PK)

fot. AK