Relacja z rozmowy z Darią Ostrowską

19 listopada mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać rozmowy z artystką – malarką Darią Ostrowską w ramach cyklu spotkań online “Kulturalny czwartek”, zorganizowanego w M-GCKiS w Choroszczy.

Daria Alicja Ostrowska ur. 12.08.1986 r w Lidzbarku Warmińskim. Obecnie mieszka i tworzy w Choroszczy koło Białegostoku. Ukończyła Państwowe Liceum plastyczne w Olsztynie na kierunku ceramiki artystycznej, a następnie Instytut Sztuk Pięknych UWM również w Olsztynie, dyplom z malarstwa. Daria Ostrowska jest uczestniczką popularnych w całej Polsce aukcji „młodej sztuki”. Jej prace brały udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przed aukcjami sztuki, ale także w zbiorowych ekspozycja Galerii Marchand z Białegostoku, czy ProjecArt z Warszawy. Uczestniczka cenionych targów sztuki organizowanych przez American Friends of Warsow – Art Fresh Festiwal. Obrazy artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w całej Polsce.

Podczas spotkania, które było prowadzone przez Przemysława Waczyńskiego mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda życie malarki we współczesnym świecie. Daria Ostrowska zajęła się malarstwem „na poważnie” po urodzeniu syna. Macierzyństwo pozwoliło jej na nowo odkryć magię malowania. Prace Darii Ostrowskiej oscylują wokół tematu kobiet w różnych odsłonach. Znanym cyklem dla mieszkańców i mieszkanek naszej gminy jest cykl obrazów „Szeptem”, który to był wystawiany podczas tegorocznego Jarmarku Dominikańskiego na Placu Brodowicza. Sama artystka przyznaje, że jest to najbardziej spójna seria obrazów. Inspiracje do namalowania tych obrazów czerpała z podlaskiej kultury ludowej, bowiem przedstawiają one postacie szeptunek, które to posiadły moce uzdrawiające. Mogliśmy także przekonać się, jak wyglądała droga artystyczna Darii, co należy zrobić, by zostać zauważonym w środowisku, ale także wyjść poza. Daria opisała proces tworzenia obrazów, podkreśliła, jak istotne jest wsparcie najbliższych, nie tylko instytucji kultury, a przede wszystkim członków rodziny i domowników. Malarka opowiedziała nam, jak działa w świecie internetu, prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Daria mówiła, że malowanie jest to przede wszystkim ogrom pracy. Talent jest ważny, jednak należy przede wszystkim przepracowywać tematy, próbować, nie bać się, czasem wprowadzać poprawki, nawet zamalowywać obraz tak, by osiągnąć upragniony efekt.
W dobie pandemii życie artystów i artystek jest trudne. Brakuje wsparcia od samorządów, które mogłyby pomagać lokalnym działaczom i działaczkom sztuki.

Daria Ostrowska jest na pewno już rozpoznawalna. Jej styl jest wyrazisty. W pracach artystki istotną rolę odgrywa symbolika. Ustawienie postaci, kierunki w jakie zwracają głowy i ich gesty mają znaczenie, stanowią swojego rodzaju ceremonię. Jeśli nosicie się z pomysłem rozpoczęcia malowania, to zachęcamy do obejrzenia relacji rozmowy na profilu M-GCKiS w Choroszczy na Facebooku. Dla wielu doda ona odwagi, by próbować, by pracować nad swoim warsztatem i obrać może trudną, ale jakże twórczą ścieżkę artysty.

Strona Darii Ostrowskiej: https://dariaostrowska.pl/

Inne artystki tworzące w gminie Choroszcz:

Monika Tekielska-Chmielewska

Ewelina Ramotowska

Alicja Szkil

Joanna Czajkowska

Joanna Półkośnik