EdukacjaMiasto i Gmina

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, który przebiegał w dniach 16.11-22.11.2020r., zorganizowaliśmy w naszej szkole debatę online „ Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego”. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami na temat ochrony środowiska. Wypowiadali się na forum grupy fb „Globalni w Choroszczy”. Zwracali uwagę na ograniczenie zużycia plastiku, korzystaniu z toreb wielokrotnego użytku, wybieraniu roweru zamiast samochodu i oszczędzaniu wody oraz energii elektrycznej. Podkreślali jak ważne jest być świadomym konsumentem. Zdecydowana większość uczniów zwracała uwagę, że istotnym aspektem ochrony środowiska jest segregacja śmieci.

Sortowanie odpadów w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Wielu ludzi nie ma tej świadomości . Na przykład szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać wiele razy. Jeśli segregujemy odpady chronimy środowisko naturalne. Recykling pozwala na powtórne ich użycie, możemy sprawić, że nic się nie marnuje, a przedmioty są wykorzystywane wielokrotnie. Wystarczy 600 puszek aluminiowych, by powstała rama do roweru, a z 3 puszek zrobimy oprawki okularów. Aktualnym hasłem jest ,,Nie ma śmieci- są surowce”.

Śmieci niestety nadal trafiają do naszych lasów czy rzek. Tony zmieszanych odpadów zalegają na wysypiskach. Segregacja nie jest taka trudna jakby się mogło wydawać. Dbajmy o nasz wspólny dom.

Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej brzmiało ,, To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”. Uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w projekcie edukacyjnym, polegającym na wykonaniu plakatu lub prezentacji multimedialnej związanej z ochroną środowiska i zmianą klimatu.

Oliwia Okruszko kl. 7e

Redaktor gazetki szkolnej „Czas Na Klimat”
Szkoła Podstawowa w Choroszczy