HistoriaWydarzenia

Rodzina Moesów – relacja z wykładu w ramach projektu “Patriotyzm Jutra”

W piątek 4 grudnia o godzinie 17:00 odbyła się relacja LIVE z wykładu poświęconemu rodzinie Moesów oraz Choroszczy jako miasta fabrykanckiego zwłaszcza w XX. Wykład poprowadził pan Józef Waczyński. Na początku XX wieku w Choroszczy znajdowała się potężna fabryka włókiennicza. Produkowane było tu sukno, kort i koce, które wysyłano na eksport. Ulokowana w Choroszczy stała się wielką osadą przemysłową, a wraz z jej rozbudową powstało osiedle dla pracowników, sklepy, szkoła, apteka i kościół ewangelicki.

Niestety obostrzenia w związku z epidemią uniemożliwiły zachowanie planowanego wcześniej formatu wykładu tj. fizycznego spotkania. W takim wypadku wykład transmitowany był na Facebooku.  

M-GCKiS w Choroszczy

Zapis wykładu:

Wykład w ramach projektu “Fabrykanci w Choroszczy”

Poprzez projekt pragniemy przybliżyć zapomnianą już historię fabrykancką miasta. Chcemy, by mieszkańcy i mieszkanki Choroszczy odkryli na nowo dziedzictwo kulturowe. Dla rozwoju miasta wiele dobrego zrobiła zapomniana dziś rodzina Moes, której dziedzictwo (budynki) jest zagospodarowane przez szpital psychiatryczny dający niechlubną sławę miasta na arenie regionalnej. Chcemy poprzez projekt pokazać mieszkańcom piękno historii, z której mogą być dumni.

Opublikowany przez M-GCKiS w Choroszczy Piątek, 4 grudnia 2020