EdukacjaKulturaWydarzenia

Kulturalny Czwartek – relacja ze spotkania z Małgorzatą Hubbell

W czwartek 3 grudnia odbyło się w formie streamu online spotkanie w ramach „Kulturalnego Czwartku”. Tym razem gościem była stała czytelniczka naszej biblioteki, nauczycielka w naszym choroszczańskim przedszkolu Pani Małgorzata Hubbell wraz z dziećmi. 

Pani Małgorzata czyta od zawsze. Anna i Tomek również, książki wypełniają nielichą przestrzeń ich domu. Są rodziną spoza niechlubnych statystyk, piszących o tym, że aż 56% z Polek i Polaków – nie czyta w ogóle, zaś tylko 12% czyta więcej niż sześć książek rocznie. Statystyki pokazują, że osoby, które czytają, są bardziej zadowolone z życia, mniej obawiają się przyszłości. Jak zatem zachęcić dzieci do czytania? Dzieci uczą się też poprzez obserwację, więc, gdy widzą dorosłych z książkami, możemy przewidywać, że magia czytania je wciągnie na długie lata. Tak jak to miało miejsce w przypadku rodziny Pani Małgorzaty.

Anna i Pani Małgorzata często sięgają po klasyki na których wychowały się całe pokolenia, takie jak „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery. Ciekawostką jest, że inspiracją do napisania książki stała się, zorganizowana w Kanadzie w 1892 roku, akcja poszukiwania rodzin zastępczych dla osieroconych dzieci. Montgomery była świadkiem tego, jak jej krewni, którzy zdecydowali się na adopcję chłopca, w skutek pomyłki, na dworcu odebrali dziewczynkę. Oczywiście nie wszystkie ponadczasowe powieści docierają do naszych dzieci. Ta sama książka na jedną osobę zadziała, na inną nie. Może przyjdzie na nią czas za 10 lat, a może nigdy. Dynamika i czas akcji, specyfika opisów, to wszystko wpływa na ocenę książki przez młodą osobę. Niegdysiejsza zagadka straszenia w zabytkowym zamku, dzisiejszemu pokoleniu może wydać się po prostu nużąca. Syn Pani Małgorzaty Tomasz upodobał sobie fantastykę, której wielowątkowe akcje i niejednokrotnie świetnie zarysowane postacie, mają rzesze fanów/nek wśród czytelniczek/ków naszej Biblioteki. Młodzież chętnie i aktywnie korzysta z zasobów naszej Biblioteki i co istotne, nam bibliotekarkom częstokroć udaje się trafić w gusta młodych,co podkreśliła Pani Małgorzata.

Dziś książki obfitują w wartościowe treści i aktualne problemy społeczne. Kształtują empatię, bohaterów z deficytami, które kiedyś były powodem do wykluczeń i wstydu, częstokroć windują na pierwszy plan. Uczą tolerancji i otwartości na różnobarwny, niejednoznaczny świat i otaczających nas ludzi.

Czym można się kierować przy wyborze książek dla dzieci? Warto spojrzeć na to, co książka może dziecku dać oprócz czystej rozrywki. Czy będzie np. wzbogacać wiedzę dziecka, a może realizować funkcję niejako terapeutyczną, wspomagać dziecko w radzeniu sobie z różnymi problemami, czy dana pozycja propaguje cenione przez nas wartości, czy przedstawia istotne z punktu widzenia dziecka problemy i zagadnienia?  Dobra książka do pytań pobudza, a rodzic często ma poczucie, że jest dla dziecka tym, który zna wszystkie odpowiedzi. Zawsze warto przyjrzeć się bliżej treściom po które sięgają dzieci i być otwartą na rozmowę o nich, o czym wspomniała Pani Małgorzata.

W książkach zamknięty jest inny świat, bliski nam, lub taki znany tylko ze wspomnień starszych pokoleń czy zupełnie odrealniony, fantastyczny. Największą zaletą czytania jest to, że nikt nie staje między nami, a tekstem na stronie. Jesteśmy sami w ciszy, ta osobista relacja z książką jest niezwykle cenna, bo przynosi nam spokój, wyciszenie i relaks. I najważniejsze: Im więcej czytamy, tym więcej wiemy.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia w Bibliotece!

Tekst: Olga Szutkiewicz-Gola

Fot: Anna Kulikowska

Zapis rozmowy:

Kulturalny Czwartek – Małgorzata Hubbell

Tematem spotkania, które poprowadzi Olga Szutkiewicz-Gola będą rozmowy wokół książek i czytelnictwa.

Opublikowany przez M-GCKiS w Choroszczy Czwartek, 3 grudnia 2020