Wystawa Salvadora Dali w Choroszczy otwarta!

12 lutego w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy została otwarta wystawa prac nietuzinkowego i znanego na całym świecie artysty Salvadora Dali. Wystawa planowana była już na kwiecień 2020 roku, jednak lockdown i pandemia spowodowały, że nie mogła się wówczas odbyć. Tym razem się udało!

Na wernisaż przybyło wielu odbiorców i odbiorczyń sztuki. Gościliśmy także krytyczkę sztuki, prowadzącą stronę Wernisażeria – dr Kamilę Tuszyńską.
Wernisaż otworzyli dyrektor M-GCKiS w Choroszczy – Przemysław Waczyński, kurator wystawy – Łukasz Kalinowski, a całość okrasiła kilkoma słowami o artyście – dr Kamila Tuszyńska.

Na wystawie prezentowanych jest 58 grafik, które powstały na przestrzeni 1944-1983 i w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Są także inne pojedyncze prace o dużej artystycznej wartości.

Dali stworzył swój własny malarski kosmos. Oniryczne postacie, fantazyjne obrazy, gdzie sen i jawa łączą się w symboliczny i tajemniczy sens. Grafiki są pełne głębi, czasem niepokoją, na pewno nikogo nie pozostawiając obojętnym. Zestaw grafik, ale także ceramiki zachwyca dynamiką i kolorami. Warto poświęcić kilka chwil, zatrzymać się i odszukać sens, ukryty w twórczości Salvadora.

Wystawę można będzie oglądać do 28 lutego:

Poniedziałki, środy, piątki: 8:00 -16:00
Wtorki i czwartki: 8:00 -19:00
Soboty: 10:00 – 14:00
Niedziele: 14:00 – 18:00