102. rocznica Wyzwolenia Choroszczy

Dziewiętnasty dzień lutego to w historii Choroszczy ważna data. To historyczny moment wyzwolenia Choroszczy 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyli polscy żołnierze z Grupy Operacyjnej płk. Stanisława Dziewulskiego. Uczynili oni wolnym miasto Białystok, a także okoliczne tereny, w tym także Choroszcz. 102. rocznica wyzwolenia Choroszczy, przypadająca w tym roku na piątek 19 lutego, odbywa się w cieniu pandemii. Z tego względu, podobnie jak inne uroczystości, również i tę będziemy obchodzić skromnie i, niestety, osobno.

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa Sars-Cov-2, a nade wszystko z uwagi na zakaz zgromadzeń, w 2021 roku Gmina Choroszcz jest zmuszona odstąpić o tradycyjnych – gremialnych obchodów kolejnej – 102. rocznicy Wyzwolenia Choroszczy. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy o Bohaterach wyzwalających Choroszcz. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: przedstawicieli instytucji i organizacji, miłośników historii, mieszkańców, dzieci i młodzież do indywidualnego uczczenia tego ważnego wydarzenia na Rynku 11 Listopada w Choroszczy.

Kolejne ważne w naszej gminie święto – 102. rocznicę Wyzwolenia Choroszczy – ze względu na trwającą pandemię – ponownie jesteśmy zmuszeni uczcić inaczej niż zwykle – przyznaje Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Skromniej i, niestety, osobno – dodaje. Niemniej jednak pamiętamy o naszych Bohaterach. Dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia „Pomnika Obrońców Ojczyny” na Rynku 11 Listopada w Choroszczy – miejsce będzie przygotowane do przyjęcia gości – konkluduje włodarz gminy Choroszcz.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by 19 lutego 2021 roku, 102. Rocznicę Wyzwolenia Choroszczy uczcić tak jak w obecnych warunkach możemy: indywidualnie lub w mniejszych przedstawicielstwach organizacji i instytucji. Zapraszamy.